LOTOS umacnia pozycję wicelidera w segmencie Miejsc Obsługi Podróżnych w Polsce. Spółka LOTOS Paliwa wygrała przetarg na dzierżawę kolejnych dwóch MOP-ów przy drodze ekspresowej S8 w województwie mazowieckim. Otwarcie obu obiektów planuje się na I/II kwartał 2021 roku.
Spółka LOTOS Paliwa 17 maja 2019 r. przystąpiła do przetargu zorganizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie. Oficjalne wyniki ogłoszono 30 maja br. Spółka LOTOS Paliwa złożyła najkorzystniejszą ofertę i to jej przypadnie dzierżawa oraz zagospodarowanie MOP Budykierz oraz MOP Przyjmy.
MOP Budykierz (kat. III) zlokalizowany będzie w ciągu drogi ekspresowej S8 po jej wschodniej stronie, na odcinku obwodnica Wyszkowa – węzeł Poręba, w km 525+650, jezdnia prawa, kierunek Białystok, Łomża, Suwałki, na terenie gminy Brańszczyk, powiat wyszkowski w woj. mazowieckim.
MOP Przyjmy (kat. II) zlokalizowany będzie w ciągu drogi ekspresowej S8 po jej zachodniej stronie, na odcinku węzeł Poręba – Ostrów Mazowiecka, w km 532+300, jezdnia lewa, kierunek Warszawa, na terenie gminy Ostrów Mazowiecka, powiat ostrowskim w woj. mazowieckim.
Włączenie obu stacji do sieci stacji LOTOS planuje się na I/II kwartał 2021 r. W sieci LOTOS działa obecnie 20 MOP-ów. Korzystają z nich kierowcy podróżujący autostradami A1, A2, A4, A6 oraz drogami ekspresowymi S3 czy S7. Każdy z obiektów oferuje pełną gamę paliw bezpośrednio z gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS oraz własną gastronomię, przestronne parkingi, toalety, świetnie zaopatrzone sklepy. Do końca I kwartału 2021 r. planowane jest uruchomienie łącznie 12 nowych tego typu stacji paliw. MOP-y to także 1/3 stacji spośród pierwszych 50 stacji, które LOTOS chce wyposażyć w szybkie ładowarki do aut elektrycznych.
MOP to teren wydzielony w pasie drogowym autostrad i dróg ekspresowych, wyposażony w parking oraz w infrastrukturę zapewniającą komfort i odpoczynek podróżnym.
MOP-y w Polsce podzielone są na trzy kategorie. MOP I kategorii wyposażony jest w parking dla samochodów osobowych, autobusów i aut ciężarowych, miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, pasy manewrowe, urządzenia higieniczno-sanitarne, oświetlenie oraz opcjonalnie mały punkt gastronomiczny. Najczęściej jego powierzchnia nie przekracza 2 ha. MOP II kategorii posiada dodatkowo stację paliw, miejsca postojowe wyposażone w kompresor, odkurzacz i inne urządzenia do obsługi pojazdów, punkty gastronomiczno-handlowe oraz miejsca informacji turystycznej. Jego powierzchnia to ok. 3 ha, może być jednostronny lub dwustronny. MOP III kategorii może posiadać obiekty z miejscami noclegowymi i inne, np. punkt pocztowy, ubezpieczeniowy, bank lub biuro turystyczne. Jego powierzchnia sięga nawet 5 ha i często jest to MOP dwustronny (położony po dwóch stronach autostrady), połączony kładką dla pieszych.
Lotos