Łotwa zakupi od USA pociski ziemia-powietrze FIM-92 Stinger

3 sierpnia 2015, 08:00 Alert
Stinger w użyciu żołnierzy amerykańskich, Zdjęcie: pl.wikipedia.org
Stinger w użyciu żołnierzy amerykańskich, Zdjęcie: pl.wikipedia.org

(Space Daily/Patrycja Rapacka)

Łotewskie władze poinformowały w piątek (31.07), że do końca 2015 roku siły zbrojne Łotwy mają zakupić od USA pociski ziemia-powietrze typu Stinger. Decyzja dotycząca dodatkowego uzbrojenia jest wywołana groźbami Federacji Rosyjskiej w kierunku państw z obszaru postsowieckiego.

O planowanym zakupie poinformował łotewski generał Raymond Grube. Podczas wystąpienie dla telewizji publicznej  powiedział, że ostateczny koszt i liczba zamówień będzie ustalona po zaakceptowaniu budżetu NATO i UE na 2016 rok.

Stingery mają być przechowywane w bazie Adazi, położnej niedaleko stolicy Łotwy, w której magazynowe są także elementy uzbrojenia armii amerykańskiej w czasie ćwiczeń oraz działań wzmacniających obronę państw bałtyckich.

Łotewscy przedstawiciele nie podali więcej informacji na temat ewentualnych planów co do dalszego zbrojenia armii Łotwy. Według komentatorów państwo łotewskie  nie nabędzie dużej ilości Stingerów ze względu na brak funduszy, dlatego też siły zbrojne Łotwy czekają na ostateczne zaakceptowanie budżetów na rok 2016 przez NATO i UE.

Więcej informacji:

LitPol Link z dofinansowaniem z UE

Senator USA polskiego pochodzenia na czele ponadpartyjnego ruchu za współpracą energetyczną w NATO

Siemoniak: Nowy rozdział we współpracy polsko-niemieckiej