Na rynku e-samochodów pojawił się nowy gracz

18 stycznia 2019, 07:15 Alert
samochód elektryczny electriccar elektromobilność
fot. Bartłomiej Sawicki

Powstały zaledwie trzy lata temu start-up Byton zaprezentował na trwających w Las Vegas targach Consumer Electronics Show (CES) nowy model pojazdu elektrycznego M-Byte, z którego produkcją chce ruszyć jeszcze w tym roku.

M-Byte ma się charakteryzować przestronnym wnętrzem, autonomią na poziomie trzecim oraz ogromnym wewnętrznym panelem, który ma zastąpić zegary. Samochód będzie reagował na głos, dotyk i gesty osób się w nim znajdujących. Na zaprojektowanie pojazdu poświęcono 28 miesięcy, czyli połowę standardowego czasu, jakiego potrzebują tradycyjne firmy motoryzacyjne. Partnerami mającego chińskie korzenie start-upu są Baidu, Bosch, CALT, FAW i Faurecia. Obecnie firma tworzy centrum doświadczalne w Szanghaju, gdzie prawdopodobnie powstawać będą kolejne dwa zapowiedziane na najbliższe lata modele Bytona.

Przykład firmy Byton pokazuje, że w trzy lata można doprowadzić do powstania zaawansowanego, jeżdżącego prototypu pojazdu, jeśli jest się wystarczająco zdeterminowanym. Start-up zaczynał swoją działalność w 2016 roku, mniej więcej wtedy kiedy w Polsce powstawały plany związane z powołaniem spółki, która ma zbudować elektryczny samochód.

Redline Reviews/Agata Rzędowska