EnergetykaGaz.Wszystko

Maciążek: Napięcie między PGNiG a Gazpromem będzie rosło. Nie ma szans na kolejną obniżkę cen gazu

– Rozmowy w Gdańsku toczące się wczoraj miały rozwiązać kwestie sporne między PGNiG a Gazpromem. Jednak rozbieżności są na tyle duże, że raczej zaostrzą sytuację – przekonuje Piotr Maciążek z portalu Defence24.pl w komentarzu na temat wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, który ocenił, że Polska powinna renegocjować umowę gazową z Rosją.

– Minister Piechociński próbował swoją wypowiedzią narzucić Rosjanom za pomocą presji mediów tematykę spotkania . Chciał rozluźnić ich stanowisko. Na renegocjację kontraktu gazowego nie ma jednak szans. Gazprom i PGNiG doszły już do porozumienia w sprawie obniżki cen gazu dla Polski pod koniec zeszłego roku. Teoria Piechocińskiego w tym kontekście brzmi zupełnie fantastycznie – ocenia rozmówca BiznesAlert.pl.

– Prawdziwym tematem rozmów były kwestie personalne w EuroPol Gazie. Konsekwencje afery związanej z Jamałem 2 dotknęły ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego i b. prezes PGNiG Grażynę Piotrowską-Oliwę. Żadne konsekwencje nie spotkały jednak Mirosława Dobruta – szefa EuroPolGazu – ze względu na brak zgody Rosjan. Zgoda wszystkich podmiotów jest niezbędna do wprowadzenia zmian w tej spółce. Nie wyobrażam sobie, by Polacy pozwolili aby on nadal zajmował swoje stanowisko – mówi w rozmowie z naszym portalem.

– Kolejna sporna kwestia to ciągnięcie przez Rosjan narracji dotyczącej pieremyczki. Wszystko wskazuje na to, że o tym także rozmawiano. Pod koniec września Gazprom zapowiedział dalsze rozmowy o tym projekcie. Rosjanie cały czas tworzą wrażenie, że projekt idzie on naprzód. Pojawiła się tu także kwestia zwiększenia tranzytu przez Gazociąg Jamalski, o czym Aleksiej Miller mówił niedawno na Białorusi. – Bardzo ciekawa jest też kwestia zakupu przez Gazprom infrastruktury kontrolowanej przez Gascade, do której wpompowywany jest gaz z Jamału, co może rzutować wręcz na relacje międzypaństwowe pomiędzy Polską a Rosją – dodaje Maciążek.

– Dlatego uważam, że zabiegi wicepremiera nie będą skuteczne. Rosjanie słowami naszego polityka raczej się nie przejmą. Kwestie sporne nie zostaną rozwiązane, a napięcie między firmami będzie rosło Na szczęście mamy jeszcze czas do rozpoczęcia rozmów o nowej umowie gazowej, które muszą ruszyć 4 lata przed zakończeniem kontraktu czyli w 2018 roku – kwituje.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X