EnergetykaGaz.Wszystko

Maciążek: Rosjanie wykorzystają unijne prawo do przejęcia Azotów

Zmiany w statucie Grupy Azoty, które miały ją zabezpieczyć przed wrogim przejęciem ze strony rosyjskiego Akronu mogą być niezgodne z prawem unijnym – pisze Piotr Maciążek z portalu Defence24.pl. Jego zdaniem Moskwa nie zawaha się użyć tego argumentu w walce o przejęcie Grupy.

– Mimo wprowadzonych w statucie Grupy Azoty zmian uprzywilejowujących skarb państwa i ograniczających prawo głosu innych dużych akcjonariuszy, wrogie przejęcie przez Akron nadal jest możliwe – ocenia ekspert.

Powołuje się on na informacje Pulsu Biznesu, na łamach którego Magdalena Graniszewska pisze, że „trwają nieoficjalne negocjacje przedstawicieli ministerstwa skarbu państwa, PKN Orlen i Grupy Azoty w sprawie przekazania Anwilu największej polskiej spółce chemicznej”.

– W Grupie Azoty stan posiadania skarbu państwa zabezpiecza zapis ograniczający prawo głosu prywatnych akcjonariuszy. Polski rząd zdaje sobie prawdopodobnie z tego sprawę i podejmuje działania zmierzające do przekazania Anwilu największej polskiej spółce chemicznej po to by ją dodatkowo zabezpieczyć przed wrogim przejęciem w przypadku niezgodności zmian w jej statucie z prawem europejskim – twierdzi Maciążek.

– Odwoływanie się Akronu do swoich racji na poziomie europejskim z dużą dozą prawdopodobieństwa mogłoby się zakończyć sukcesem – pisze. Publicysta podaje także przykłady takich precedensów w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Przekonuje, że podobnie jak w przypadku niemieckiego Wolksvagena czy portugalskiego GALP, Akron mógłby zaskarżyć ograniczenie skupu akcji Grupy Azoty do ETS.

Źródło: Defence24.pl


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X