AtomEnergetykaOnetOpinieWszystkoWykop

Bando: Polski atom ma udowodnić, że da się budować na czas i w budżecie

Maciej Bando. Fot. Wojciech Jakóbik.

Maciej Bando. Fot. Wojciech Jakóbik.

Pełnomocnik rządu rozwiewa wątpliwości odnośnie do terminów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Nowy termin wylania betonu to 2028 roku, dwa lata po pierwotnym. Potem prace mają iść zgodnie z planem co do czasu i kosztów.

– Naprawdę polski program jądrowy ruszył w zeszłym roku i mam nadzieję i jestem przekonany, że ta największa inwestycja w Polsce powojennej będzie zrealizowana w przykładowym czasie, który będzie latarnią dla wszystkich innych państw, aby pokazać, że można zbudować w terminie i trzymając się kosztów – powiedział pełnomocnik rządu ds. stratetgicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

– Nasze plany, jeśli chodzi o terminowość wiążą się z dwoma kluczowymi datami. Najważniejsza data to wylanie betonu jądrowego w 2028 roku. Chcielibyśmy, aby w tym roku rozdzielić zakres odpowiedzialności. Do 2028 roku największy ciężar spoczywa na administracji, regulatorach, tych którzy przygotowują inwestycje towarzyszące a po tej dacie jest już czas inwestora i wykonawcy – powiedział Maciej Bando.

– Pierwszy reaktor w siedem lat i co roku kolejny. To cykl budowy do którego dochodzi cykl ładowania paliwa jądrowego, cały cykl odbiorowy i dopuszczeniowy. Nie da się tego zrobić, jeśli nie zadbamy o administrację – ocenił minister.

– Będziemy się starali doprowadzić do sytuacji w której na początku lat czterdziestych będziemy liderem w powodzeniu i wykonaniu tego programu – podsumował Maciej Bando.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada, że wylanie betony pod pierwszy reaktor nastąpi w 2026 roku. Ma jednak być aktualizowany.

Opracował Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Rewolucja w Paryżu; strefy czystego powietrza zniesione

We Francji zostaną zniesione miejskie strefy niskiej emisji (LEZ). Auta spalinowe, które nie spełniają wyśrubowanych norm emisji spalin znowu będą...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

PGNiG obniży ceny gazu. Odbiorcy zapłacą ponad 10 procent mniej

URE zatwierdziło nową taryfę PGNiG, która obniży koszty gazu. Oszczędzą zarówno osoby prywatne, wspólnoty jak i podmioty objęte ochroną taryfową...
Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...

Udostępnij:

Facebook X X X