Macierewicz: Budujemy piąty Rodzaj Sił Zbrojnych RP – Obronę Terytorialną

18 lipca 2016, 12:15 Bezpieczeństwo

W niedzielę, 17 lipca 2016 r., na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie szef MON uczestniczył w uroczystości promocji na pierwszy stopień oficerski 105 żołnierzy rezerwy.

Fot.: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP, duchowieństwo oraz rodziny mianowanych na I stopień oficerski żołnierzy.

Podczas ceremonii odczytane zostało postanowienie Prezydenta RP o mianowaniu na pierwszy stopień oficerski. Następnie w imieniu Zwierzchnika Sił Zbrojnych żołnierzy rezerwy promowali: dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych (RSZ) gen. broni Mirosław Różański oraz dowódca operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki.

– Gratuluję przejścia tej trudnej drogi, która was do tego doprowadziła. Gratulacje za determinację i poświęcenie jakiego było trzeba, aby dojść do tego pierwszego stopnia oficerskiego. Jest to wielkie zobowiązanie. Daliście temu wyraz w przysiędze. Przysięgaliście stać na straży niepodległości i sprawiedliwości Polski, Naszej Ojczyzny. To wielki zaszczyt i wielki obowiązek – podkreślił podczas przemówienia minister Antoni Macierewicz.

– Dzisiaj wojsko polskie staje się nie tylko bardziej nowoczesne. Wojsko polskie powiększa swoje szeregi. Budujemy piąty Rodzaj Sił Zbrojnych RP – Obronę Terytorialną kraju. Część polskiej armii. Będziecie jej kadrą, będziecie jej współtwórcami. Będziecie tymi którzy, jak przysięgaliście, będą wychowywali i dbali o żołnierzy – zaznaczył szef MON.

W trakcie promocji oficerskiej, minister obrony narodowej wręczył wyróżnienie nowo mianowanemu oficerowi, który wyróżniał się podczas szkolenia.

Uroczystość na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyło złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i defilada pododdziałów.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej