Macierewicz: PGZ będzie produkował elementy systemu Patriot

1 grudnia 2016, 18:00 Bezpieczeństwo

W obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza 1 grudnia został podpisany List Intencyjny pomiędzy firmami AUTOSAN sp. z o.o. – RAYTHEON Company – Polską Grupą Zbrojeniową S.A. dotyczący Systemu Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu WISŁA. To ważne w historii polskiego przemysłu obronnego wydarzenie miało miejsce w Warszawie, w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Potencjalnego offsetodawcę w Programie WISŁA – RAYTHEON Company reprezentował John Baird VP RAYTHEON IDS.
W imieniu głównego offsetobiorcy w Programie WISŁA – Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. List Intencyjny podpisali: Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusz Siwko, Członek Zarządu Maciej Lew-Mirski.
Należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. firmę Autosan sp. z o.o. reprezentował Prezes Zarządu Marek Opowicz.
List Intencyjny został podpisany w obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.
– Ten dzień to dla mnie wielka radość i wielka nadzieja jednocześnie. Wielka radość dlatego, że okazało się, iż decyzja „uratowania” Autosanu przez włączenie go do PGZ i objęcie zamówieniami związanymi z przemysłem zbrojeniowym była, co oczywiste – słuszną w wymiarze społecznym, a przede wszystkim mającą olbrzymie pozytywne konsekwencje dla sfery obronności Rzeczpospolitej Polskiej. Że to, co było niemożliwe, jak się wydawało przez wiele, wiele lat – jest możliwe. To dowód na to, że rozwój polskiej gospodarki może się odbywać nie kosztem społeczeństwa, nie kosztem przemysłu zbrojeniowego, nie wbrew dążeniom społecznym, ale odwrotnie – wzmacniając te wszystkie wartości – powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Źródło: PGZ

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podkreślił, że fakt podpisania Listu Intencyjnego, to znaczące wydarzenie nie tylko dla przemysłu obronnego, nie tylko dla naszej współpracy z partnerami amerykańskimi, ale dla bezpieczeństwa Polski.
– Ten ważny dokument z jednej strony wzmacnia i otwiera Autosanowi drogę do stabilizacji i produkcji międzynarodowej, a z drugiej miejmy nadzieję, że jest otwarciem drogi dla realizacji ustanowienia w Polsce systemu obronnego antyrakietowego, który produkuje RAYTHEON – systemu „PATRIOT”. Każdy, kto śledzi wydarzenia międzynarodowe, wypowiedzi zza wschodniej granicy, ma świadomość, jak bardzo Polska potrzebuje takiego systemu obronnego – powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
– Ten List Intencyjny pomaga polskiemu przemysłowi osiągnąć kolejny poziom na drodze do rozpoczęcie budowy polskiego systemu PATRIOT, po formalnym przyznaniu kontraktu na Program WISŁA – powiedział John Baird Wiceprezes RAYTHEON Integrated Defence Systems.

Na mocy Listu Intencyjnego Autosan sp. z o.o. – jedna z najstarszych fabryk w Polsce, której początki sięgają 1832 roku, a która od marca 2016 roku należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma szansę na dołączenie do grona firm realizujących dostawy na rzecz obronności Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem skutecznie dokonać dywersyfikacji produkcji cywilnej.- Ten List Intencyjny będzie odgrywał ważną rolę w tym, aby zapewnić, że 50 procent wartości programu WISŁA pozostanie w Polsce – ocenił Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusz Siwko.

– Realizacja Programu WISŁA w systemie PATRIOT umożliwia fabryce z Sanoka wejście w łańcuch dostawców programu PATRIOT w 13 krajach świata. Ponadto, z racji występowania w Grupie PGZ innych spółek posiadających doświadczenie w produkowaniu specjalistycznych kontenerów do zaawansowanych systemów obronnych planowane jest utworzenie Centrum Produkcji Kontenerów w Autosan sp. z o.o. Utworzone Centrum wypełni zapotrzebowanie Grupy PGZ w tym zakresie, ale także zapotrzebowanie firmy RAYTHEON w zakresie rozmaitych projektów – powiedział Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusz Siwko.
Przewidywane zamówienia na kontenery mogą osiągnąć liczbę nawet kilkudziesięciu rocznie. Możliwe jest ich wykorzystanie w innych programach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP m. in. w zakresie systemów łączności, wozów dowodzenia, warsztatów remontowych, itp. Tylko w Programie WISŁA planowane jest wykorzystanie ponad 100 polskich kontenerów. Na ich podstawie zostaną zbudowane Kabiny Kierowania Walką i Kabiny Kierowania Ogniem, Ruchome Węzły Łączności oraz Wozy Remontowe.  – Podpisany List Intencyjny dla AUTOSAN – u , zatrudniającego obecnie 350 osób to ogromna szansa na stworzenie kolejnych miejsc pracy – podkreślił Prezes Zarządu Autosan sp. z o.o. Marek Opowicz.

List Intencyjny podpisany pomiędzy Autosan sp. z o.o. oraz RAYTHEON Company oraz Polską Grupą Zbrojeniową S.A. dotyczy projektowania kontenerów PATRIOT, ich produkcji i integracji. Nadrzędnym celem jest identyfikacja możliwych obszarów współpracy RAYTHEON Company z AUTOSAN sp. z o.o. , w tym tych, które mogą pozwolić na realizację projektów zmierzających do wywiązania się Raytheona z ewentualnych zobowiązań offsetowych względem polskiego rządu.

Polska Grupa Zbrojeniowa