Macierewicz: Pierwsze śmigłowce Black Hawk dla armii jeszcze w tym roku

10 października 2016, 14:00 Bezpieczeństwo

Pierwsze śmigłowce wielozadaniowe Black Hawk, produkowane przez PZL Mielec, zostaną dostarczone polskiej armii do celów ćwiczebnych jeszcze w tym roku, o czym zapowiedział minister obrony Antoni Macierewicz.

– Już niedługo, mam nadzieję, takimi śmigłowcami będą latały polskie siły specjalne. Po dzisiejszej rozmowie z panem prezesem wiem, że mogę spokojnie to powiedzieć: w tym tygodniu zaczną się rozmowy, w tym roku uzyskają swoje zwieńczenie – powiedział Macierewicz podczas konferencji prasowej w Mielcu, wizytując zakłady lotnicze.

Black Hawk.

– Z tego co wiem, już w tym roku pierwsze śmigłowce, pozwalające na realizację ćwiczeń przez siły specjalne zostaną im dostarczone. To pokazuje, jakim potencjałem dysponuje Polska oraz Mielec i cała Dolina Lotnicza – dodał minister.

Minister obrony uczestniczy dziś w spotkaniu premier Beaty Szydło z pracownikami Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. – PZL Mielec.

W weekend Macierewicz zapowiadał, że Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) będzie dążyć do „jak najszybszego” zawarcia umów na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii po tym, jak bez powodzenia zostały zakończone negocjacje offsetowe z Airbusem.

W ub. tygodniu Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że uznało za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Resort wskazał, że kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Jak podkreśliło MR, wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł i co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej.

Zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych był jednym z największych postępowań w ramach programu modernizacji polskiej armii. MON w postępowaniu zakwalifikował wcześniej do sprawdzeń weryfikacyjnych śmigłowiec oferowany przez konsorcjum Airbusa – „Program EC-725 Caracal-Polska”. Do przetargu przystąpiły także zakłady PZL-Świdnik, należące do grupy Leonardo-Finmeccanica, ze śmigłowcem AW149 oraz Sikorsky (z grupy Lockheed Martin) z PZL Mielec ze śmigłowcem S70i Black Hawk.

Źródło: ISBnews