font_preload
PL / EN
Alert PAP 1 marca, 2019 godz. 13:45   
REDAKCJA

Maduro kazał przenieść biuro państwowego naftowego giganta PDVSA do Moskwy

Nicolas Maduro

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nakazał przeniesienie do Moskwy biura państwowego koncernu naftowego PDVSA, który został objęty sankcjami amerykańskimi – poinformowała w piątek wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez, która przebywa z wizytą w Moskwie.

Jak wyjaśniła, chodzi o biuro w Lizbonie, które zostanie zamknięte i przeniesione do Moskwy. Wiceprezydent Wenezueli spotkała się w piątek z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Na konferencji prasowej po rozmowach Rodriguez powiedziała, że decyzja o przeniesieniu biura PDVSA jest związana z planami rozszerzenia współpracy technicznej w sferze wydobycia ropy z koncernami rosyjskimi – Rosnieftem i Gazpromem. „Teraz jest najdogodniejszy moment, żeby to zrobić” – oceniła. Oświadczyła także, że kraje europejskie nie dają Wenezueli niezbędnych gwarancji i nie mogą zagwarantować nienaruszalności jej aktywów.

Rząd Rosji i Rosnieft udzielały Wenezueli na przestrzeni ostatnich lat kredytów, których wysokość agencja Reutera szacowała na co najmniej 17 mld USD od 2006 roku. Koncern PDVSA spłacał je stopniowo w formie dostaw ropy naftowej. Agencje zachodnie twierdziły w ostatnich dniach, że rosyjski Gazprombank zamroził konta PDVSA i wstrzymał transakcje z tą firmą, by uniknąć objęcia amerykańskimi sankcjami. Wenezuelski koncern zaprzeczył tym doniesieniom, a Gazprombank ich nie skomentował.

PDVSA jest największym przedsiębiorstwem w Wenezueli i największym źródłem dochodów dla tego kraju. USA objęły koncern sankcjami pod koniec stycznia, ograniczając rządowi Maduro dostęp do środków pochodzących ze sprzedaży ropy naftowej i gazu. Sankcje są odpowiedzią na apel tymczasowego prezydenta Wenezueli Juana Guaido do instytucji międzynarodowych o uniemożliwienie dokonywania transferów pieniężnych przez dotychczasowe władze. Stany Zjednoczone jako pierwsze uznały tymczasowe przejęcie urzędu prezydenta przez Guaido.

Polska Agencja Prasowa