Maduro finansuje kubański reżim, choć to Wenezuela ma kłopoty

16 maja 2018, 13:30 Alert
Nicolas Maduro

Pomimo gospodarczego i humanitarnego kryzysu w Wenezueli, dyktator Nicolas Maduro wspomaga Kubę tanią ropą za pośrednictwem firmy PDVSA – podał Reuters.

Pomimo upadku gospodarki, Wenezuela kupuje zagraniczną ropę i kieruje ją na Kubę. PDVSA dostarcza tam surowiec z Rosji, który pasuje do kubańskich rafinerii, zbudowanych jeszcze przez sowieckich inżynierów. Wenezuelska firma nie zapłaciła za dostawy pieniędzmi, a zobowiązaniem dostarczenia w zamian własnej ropy, zadłużając siebie i całe państwo.

Dyktator upada

Dodatkowo Reuters podaje, że wenezuelski reżim sprzedał Kubie ropę o 12 dolarów za baryłkę taniej niż sam zakupił ją od firm rosyjskich. Agencja informuje, że do takich niekorzystnych transakcji dochodziło wielokrotnie, od stycznia zeszłego roku do maja tego roku. – Maduro chwyta się brzytwy, ponieważ polityczne poparcie zagranicznych dyktatur jak Kuba to jedyne, co mu zostało – powiedział Reutersowi były urzędnik rządowy w Wenezueli.

Tymczasem OPEC podaje, że w kraju tym w ostatnim czasie produkcja ropy znacząco spadła. W kwietniu była ona na poziomie 60 procent średniego wydobycia w porównaniu z rokiem 2017.

Reuters/Michał Perzyński