AlertAtomEnergetyka

MAEA: Atom to czysta energia przyszłości

Elektrownia jądrowa. Fot. Pixabay

Elektrownia jądrowa. Fot. Pixabay

– Aby pomóc światu w osiągnięciu celów redukcji emisji dwutlenku węgla i ograniczeniu wzrostu temperatury, powinno się wykorzystać synergię źródeł jądrowych i odnawialnych – zaapelowali przywódcy rządów oraz liderzy organizacji pozarządowych i sektora przemysłowego na 63. konferencji Generalnej MAEA w Wiedniu.

63. Konferencja generalna MAEA

Podczas seminarium “Energia jądrowa w systemach czystej energii – Opowiadanie naszej historii” podkreślono, że innowacyjne technologie jądrowe – obok odnawialnych źródeł energii – odegrają ważną rolę w zintegrowanych systemach, także do kogeneracji, produkcji wodoru, odsalania czy dekarbonizacji przemysłowej. Organizatorem seminarium była inicjatywa NICE Future (Nuclear Innovation: Clean Energy Future), która powstała w maju 2018 roku w Danii podczas 9. Konferencji Ministerialnej. Jej celem jest włączenie energii jądrowej do dyskusji na temat innowacji i zaawansowanych systemów czystej energii przyszłości.

– Kampania uruchomiona z inicjatywy NICE Future ma na celu dzielenie się doświadczeniami i informacjami o wymaganiach w zakresie systemów jądrowych zintegrowanych z odnawialnymi źródłami energii” – powiedziała Suzie Jaworowski z Urzędu Energii Jądrowej Departamentu Energii USA. Kamal Araj z Jordańskiej Komisji Energii Atomowej, powiedział, że „synergia między OZE i energią jądrową może otworzyć możliwości dla regionalnej integracji międzysektorowej”. Występujący na seminarium: Mikhail Chudakov zastępca dyrektora generalnego MAEA, Jay Khosla z Ministerstwa Zasobów Naturalnych Kanady i David Hall ambasador Wielkiej Brytanii w MAEA, mówili o uznaniu kluczowej roli atomu w osiąganiu celów redukcji emisji dwutlenku węgla i ograniczaniu wzrostu globalnej temperatury.

Podczas konferencji dyskutowano także o roli, jaką w zintegrowanych systemach mogłyby odgrywać małe reaktory modułowe (SMR), które w pełni wykorzystują atrybuty technologii, w szczególności do zastosowań innych niż wytwarzanie energii elektrycznej, takich jak odsalanie, wytwarzanie wodoru
czy dekarbonizacja procesów przemysłowych.

Collins Juma, dyrektor generalny Urzędu Elektryczności Jądrowej Kenii podkreślił, żeby pamiętać o stabilizacji sieci w krajach uprzemysłowionych, zmierzających do wysokiego udziału energii odnawialnej. Wysoki udział OZE – w niektórych przypadkach ponad 50 procent – spowodowałby, że mała sieć stałaby się bardzo wrażliwa. „Wielu decydentów wytyczyło granicę między energią odnawialną a jądrową a trzeba docenić wysiłki tych polityków, którzy wskazują na konieczność synergii między nimi – powiedział Juma.

Atom na salonach

Agneta Rising, Dyrektor Generalny World Nuclear Association (WNA), zauważyła, że na Światowym Kongresie Energetycznym, który odbył się w Abu Dabi zaledwie tydzień przed Konferencją Generalną MAEA, energia jądrowa była bardziej obecna, niż kiedykolwiek wcześniej. W ciągu ostatnich miesięcy kilku najbardziej uznanych ekspertów i organizacji na świecie (MAEA, Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu czy Agencja Energii Jądrowej OECD) podkreśliło nie tylko kluczowy wkład istniejących elektrowni jądrowych w walkę ze zmianami klimatu, ale także potrzebę rozwoju energetyki jądrowej. „Jesteśmy przekonani, że decydenci wezmą pod uwagę te przełomowe raporty i ich wnioski, wrócą z nimi do swoich krajów i wykorzystają w trakcie opracowywania właściwych strategii. Jest to zadanie, które światowy przemysł jądrowy jest gotowy w pełni wesprzeć, aby osiągnąć cel 25 procent energii elektrycznej dostarczanej z energii jądrowej do 2050 roku – podkreśliła Agneta Rising.

Energia jądrowa bezpośrednio przyczynia się do osiągnięcia dwóch celów zrównoważonego rozwoju ONZ: nr 7 (przystępna cenowo i czysta energia) i nr 13 (działania na rzecz klimatu). „Energia jądrowa, uzupełniona innymi źródłami o niskiej emisji dwutlenku węgla, musi odgrywać kluczową rolę, jeśli chcemy przejść na czysty, niedrogi i niezawodny system energetyczny” – dodała Agneta Rising. „Oprócz działań związanych z energią i klimatem, wykorzystanie energii i technologii jądrowej przyczynia się do realizacji większości celów rozwojowych. Można ją wykorzystać do odsalania, zapewniając świeże zapasy wody pitnej, a jej niewielki wpływ na środowisko pozostawia więcej miejsca do rozwoju przyrody”. Zastosowanie energetyki jądrowej zapobiega wielu tysiącom zgonów rocznie spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Z kolei radionuklidy wytwarzane w reaktorach są wykorzystywane do leczenia chorób oraz zapobiegania psuciu się żywności.

World Nuclear News

Sobolewski: Czy na atom w Polsce jest już za późno? (POLEMIKA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X