Fabryka komponentów magazynów energii Northvolta powstanie w Polsce

23 października 2018, 12:30 Alert

Northvolt zapowiada budowę nowej fabryki modułów akumulatorowych w Europie. Wybór trafił na Polskę. Produkcja modułów akumulatorów ma ruszyć już w przyszłym roku.

Northvolt Labs. Źródło: Northvolt
Northvolt Labs. Źródło: Northvolt

Fabryka powstanie w Polsce

Nowy projekt nie jest powiązany z budową fabryki do ogniw akumulatorowych w Szwecji. W nowej fabryce w Gdańsku, Northvolt, firma produkująca baterie do pojazdów elektrycznych założona przez dwóch byłych pracowników Tesli, chce budować moduły akumulatorów do magazynów energii.

Northvolt współpracuje z South Bay Solutions specjalizującym się w produkcji modułów akumulatorowych.

– W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy szybki wzrost zainteresowania kompletnymi rozwiązaniami akumulatorowymi wśród kilku naszych kluczowych klientów. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu – powiedział Peter Carlsson prezes Northvolta.

Produkcja powinna rozpocząć się już w przyszłym roku, a roczna produkcja powinna wynieść 10 tysięcy modułów akumulatorowych rocznie.

– Produkcja w Gdańsku rozpocznie się w 2019 roku. Przy wykorzystaniu najnowszej technologii w analitycznych technikach produkcyjnych, z początkową zdolnością produkcyjną wynoszącą 10 tysięcy modułów rocznie. Wydajność będzie stopniowo zwiększana w kolejnych latach, ponieważ Northvolt zwiększy produkcję ogniw akumulatorowych – podkreśla spółka.

Zakład produkcji ogniw akumulatorowych ma wytwarzanie baterii o łącznej początkowej mocy 125 MWh rocznie, stopniowo ją zwiększając. Zgodnie z założeniami główna fabryka rozpocznie produkcję w 2020 roku zapewniając 8 GWh rocznie, a docelowo ma być to 32 GWh mocy, kiedy zostanie ukończona w 2023 roku.

Potwierdzenie spekulacji

BiznesAlert.pl informował, że 12 października 2018 roku Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ zarejestrował spółkę Northvolt Poland sp. z o.o. O tym podmiocie w kuluarach kongresów i targów branżowych można było usłyszeć od kilku miesięcy.

Wspólnikami są szwedzki Northvolt AB oraz South Bay Solutions sp. z o.o. mający siedzibę w Gdańsku. Spółki maja po 50 procent udziałów. Prezesem zarządu został Robert Chryc Gawrychowski, wcześniej związany z South Bay Solutions. W radzie nadzorczej zasiadają: Peter Carlsson – zarządzający Northvolt, Oscar Fors, Frederik Hedlund, Adam Drewniany i Maciej Kieturakis.

Electrek/Bartłomiej Sawicki

Northvolt zarejestrował spółkę w Polsce