Magazyny energii mogą ulżyć przemysłowi

10 maja 2019, 07:15 Alert

Convergent Energy + Power oraz firma Shell zapowiedziała utworzenie joint venture, którego celem jest dostarczenie magazynów energii o pojemności 21 MWh do dwóch zakładów Shell Canada Products w Ontario. Obie firmy zamierzają współpracować przy projektach, które w przyszłości mają zapewnić oszczędności w rachunkach za energię elektryczną dużych odbiorców przemysłowych.

Magazyn energii. Fot.: Convergent Energy + Power
Magazyn energii. Fot.: Convergent Energy + Power

Convergent Energy + Power to jeden z wiodących deweloperów magazynowania energii. Firma ta jest także największym niezależnym operatorem magazynów energii w całej Ameryce Północnej – ich łączna zakontraktowana moc akumulatorów wynosi 120 MW. Za pomocą systemów oferowanych przez Convergent, odbiorcy komercyjni i przemysłowi mogą obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną poprzez zmniejszenie poboru energii podczas występowania szczytów zapotrzebowania. Algorytm firmy Convergent – PEAK IQ™ jest o jedną czwartą bardziej skuteczny w przewidywaniu szczytów zapotrzebowania na energię niż rynkowe prognozy . W połączeniu z magazynami energii może to doprowadzić do oszczędności nawet do 40% na rachunkach dużych odbiorców. Powyższe rozwiązania będą oferowane w pierwszej kolejności obecnym klientom Shell Energy North America w Kanadzie.

– Convergent koncentruje się na projektach, które pozwalają realnie zaoszczędzić pieniądze przez naszych klientów, a jednocześnie zwiększają ogólną niezawodność dostaw energii elektrycznej. Jesteśmy dumni, że możemy uruchomić to wspólne przedsięwzięcie z firmą Shell, aby stworzyć korzyść dla szerszej grupy odbiorców – mówi Johannes Rittershausen, prezes firmy Convergent.

Opisany projekt w przejrzysty sposób przedstawia korzyści, jakie płyną z decyzji o inwestowaniu w magazynowanie energii. Magazyny, w połączeniu ze skutecznymi algorytmami przewidywania szczytów zapotrzebowania, mogą w znaczny sposób przyczynić się do ograniczenia poboru energii w trakcie tych okresów, co w ostateczności doprowadzi do oszczędności na rachunkach za energię. Jest to niezwykle opłacalne szczególnie dla dużych odbiorców przemysłowych, takich jak np. huty, rafinerie czy zakłady chemiczne.

Patryk Pietrzak