Po huraganie w Portoryko energia wraca dzięki wyspom energetycznym

24 maja 2018, 10:15 Alert

Po tym jak we wrześniu 2017 roku huragan Maria nawiedził Portoryko tysiące domów zostało pozbawionych prądu w skutek zniszczenia infrastruktury przesyłowej. Z uwagi na całkowite straty i niemożność szybkiej naprawy sieci, stało się jasne że jedynym sposobem na sprawne przywrócenie dostaw energii wielu mieszkańcom jest utworzenie wysp energetycznych opartych na panelach fotowoltaicznych i magazynach litowo-jonowych. Dziś w Portoryko działa ponad 40 systemów wyspowych tzw. mikro-sieci zainstalowanych przez firmę Tabuchi Electric.

Portoryko. Fot.: Pixabay
Portoryko. Fot.: Pixabay

Wspomniane systemy oparte są na hybrydowym falowniku solarnym trzeciej generacji o mocy 5.5 kW. Firma oferuje konfiguracje wyposażone w jedną (10 kWh) lub dwie (20 kWh) baterie litowo-jonowe. W ubiegłym roku w tej samej szerokości geograficznej, na Hawajach posiadający dwie baterie system wyspowy zapewnił niezależne od sieci dostawy prądu przez 709.5 godziny w miesiącu, a ograniczenia wynikały jedynie z zachmurzenia bądź opadów. W Portoryko braki paliwa do generatorów zastępczych zaraz po tragedii znacznie przyczyniły się do wzrostu liczby ofiar. Utworzenie opartych na darmowej energii ze słońca wysp energetycznych pozwoli uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości, są one o wiele bardziej odporne na skutki katastrof naturalnych.

Ze wszystkich systemów wyspowych firmy Tabuchi pracujących dziś w Portoryko, 70 procent zostało podłączonych do sieci. Eksploatuje się je w taki sposób, aby w każdym cyklu baterie były rozładowywane jedynie w 70 procentach. Pozostałe 30 procent pojemności magazynów stanowi rezerwę w przypadku częstych i nieprzewidzianych awarii sieci, zaników napięcia (blackoutów) , które trwają nie raz wiele godzin. Jako przykład 12 kwietnia drzewo zwalone na linię przesyłową pozbawiło prądu 840,000 mieszkańców przez 4 godziny.

Niektóre większe rodziny bądź skupiska domów posiadają zintegrowane podwójne systemy pozwalające osiągnąć 40 kWh pojemności magazynów i nawet 14.8 kW mocy z paneli fotowoltaicznych przy szczytowym nasłonecznieniu. Wówczas gdy całkowity pobór mocy nie przekracza 4 kW system może pracować w pełni jako wyspa energetyczna zapewniając zasilanie przez 24 godziny na dobę.

Renewable Energy World/Stanisław Jagielski