W Warszawie 2 września została zarejestrowana organizacja promująca technologie magazynowania energii elektrycznej oraz innych form energii w tym ciepła i chłodu.
Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii koncentruje się na wspieraniu badań, produkcji i użytkowania instalacji magazynowania energii. Według PIME, poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju i wzrost jego niezależności energetycznej, będą możliwe do pogodzenia z wymogami środowiskowymi oraz efektywnością ekonomiczną tylko wtedy jeżeli nasza gospodarka zacznie wykorzystywać na szeroką skalę magazyny energii.
Magazyny energii elektrycznej obecnie wchodzą w fazę komercjalizacji na całym świecie, zmieniając reguły rządzące rynkami energii. Zabezpieczenie dostaw w szczytach zapotrzebowania, integracja niesterowalnych źródeł OZE, zapewnianie minimum technicznego dla elektrowni węglowych i jądrowych czy też unikanie budzących opór społeczny inwestycji sieciowych już dziś jest możliwe a wkrótce może stać się powszechne, dzięki magazynom energii.
Polska ma okazję aby stać się jednym z liderów tego nowopowstającego sektora energetyki. Ważne jest, aby w najbliższym czasie wykorzystać nasz potencjał naukowy i biznesowy po to, aby powstały warunki do inwestowania w tę technologię w tym w stworzenie polskiej marki magazynów energii. PIME będzie również aktywnie podczas prac przy rządowych programach budowy klastrów energetycznych i elektromobilności. „Nasz, krajowy potencjał produkcyjny a szczególnie nasze kompetencje w zakresie energoelektroniki są bardzo cenione na świecie. To jest niepowtarzalna szansa, ponieważ przewagę konkurencyjną w innych nowych technologiach energetycznych zdobyły już inne kraje” – powiedział prezes PIME, Krzysztof Kochanowski.
PIME zaprasza do współpracy firmy i instytucje naukowe zainteresowane rozwojem magazynowania energii elektrycznej, ciepła i chłodu.
Źródło: Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii