Siemens, jej spółka joint venture Fluence, z amerykańską grupą energetyczną AES i litewski operator systemu przesyłowego LitGrid planują zbudować pierwszy projekt magazynu energii w krajach bałtyckich, który połączy te urządzenia bezpośrednio z siecią elektroenergetyczną, aby pomóc temu krajowi odłączyć się od rosyjskiej sieci elektroenergetycznej z czasów sowieckich i zintegrować poprzez Polskę i Szwecję z Europą.
Instalacja pilotażowa o mocy 1 MW w pobliżu Wilna posłuży jako pierwszy element koncepcji dla znacznie większych planowanych projektów magazynów energii w byłej republice radzieckiej, ponieważ Litwa szybko rozwija odnawialne źródła energii i planuje zintegrować się z kontynentalnym europejskim obszarem synchronicznym w 2025 roku.
W projekcie wykorzystano koncepcję „wirtualnych linii przesyłowych” (VTL), które magazynują energię wzdłuż linii przesyłowej w celu wprowadzenia lub absorpcji mocy czynnej i biernej, naśladując przepływy w linii przesyłowej. – Jako litewski OSP jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Podobnie jak inni, również stawiamy czoła wyzwaniom związanym z przejściem na energię odnawialną, ale jednocześnie realizujemy projekt synchronizacji, który jest przejściem z naszej dotychczasowej działalności w sieci poradzieckiej na niezależną współpracę z naszymi partnerami w Europie. – powiedział prezes Litgrid Rokas Masilius.
Litwa planuje ponadto zwiększyć zwiększyć udział energii odnawialnej w swojej sieci z obecnych 20 procent do 45 procent w 2030 roku i prawie 100 procent w 2050 roku. Projekt pilotażowy z Fluence jest pierwszym litewskim systemem magazynowania energii i będzie jednym z pierwszych testowanych projektów VTL w Europie.
Recharge/Bartłomiej Sawicki
MSZ Litwy: Synchronizacja elektroenergetyczna postępuje zgodnie z harmonogramem