Poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce to już 97 procent

7 września 2023, 09:30 Alert

Gas Storage Poland informuje, że poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce wynosi 97 procent. Od kwietnia 2023 roku ilość magazynowanego surowca sukcesywnie rośnie.

Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski
Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski

Gas Storage Poland poinformował, że poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce wynosi 97 procent (stan na 6 września). Warto zaznaczyć, że w połowie kwietnia zapasy Polaków kształtowały się na poziomie 50 procent. Z kolei sierpień zakończył się wynikiem 96 procent.

Co to oznacza?

Tak wysoki poziom napełnienia magazynów oznacza, że Polska skutecznie realizuje cel obrany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i gwałtownym wzrostem cen energii, Wspólnota zobowiązała kraje do napełnienia podziemnych magazynów gazu na swoim terytorium. Dążą one do zapełnienia ich w co najmniej 85 procentach do pierwszego listopada 2022 roku. W kolejnych latach, cel ma wynosić 90 procent.

Gas Storage Poland, spółka celowa PGNiG, jest operatorem systemu magazynowania w Polsce. Jednym z jej głównych zadań jest dysponowanie mocami oraz eksploatacja, konserwacja i remonty instalacji magazynowych.

Gas Storage Poland / Jędrzej Stachura

https://biznesalert.pl/niemiecki-partner-nord-stream-2-chce-uciec-z-rosji-ale-musi-zapytac-o-zgode/