Majewski: Opinia rzecznika TSUE o OPAL wiążąca również w sprawie Nord Stream 2

25 marca 2021, 13:30 Energetyka

Prezes PGNiG jest zdania, że ewentualne pozytywne orzeczenie TSUE ws. wykorzystywania mocy przesyłowych gazociągu OPAL może znaleźć zastosowanie w batalii o przyszłości Nord Stream 2.

Nord Stream i OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl
Nord Stream i OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl

– Orzeczenie rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma zasadnicze znaczenie, bo podkreśla to, że zasada europejskiej solidarności energetycznej jest zasadą wiążącą prawnie instytucje unijne i państwa członkowskie. Trzeba pamiętać, że ta zasada została wpisana do Traktatu Lizbońskiego w wyniku silnych starań Polski. To orzeczenie, które poprzedza wydanie ostatecznego wyroku przez TSUE, potwierdza słuszność tej argumentacji. Ten wyrok sądu ma znaczenie nie tylko dla gazociągu OPAL. Trzeba pamiętać, że trwa budowa Nord Stream 2, którego realizacja ingeruje w sytuację rynku energetycznego Polski ale także Europy – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.

– Liczymy na to, że jeżeli Trybunał będzie kontynuował tę linię argumentacji, to zasada solidarności energetycznej zostanie również utrzymana w kontekście gazociągu Nord Stream 2 – stwierdził.

Opracował Mariusz Marszałkowski