EnergetykaGaz.

Wiceprezes Ukrtranzgazu: Europa jest gotowa na kryzys gazowy. Ukraina może pomóc Rumunii i Bułgarii

Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

ENTSO-G właśnie wydało nowy raport z symulacji kryzysu gazowego tej zimy. Wynika z niego, że Europa jest lepiej przygotowana na przerwanie tranzytu gazu przez Rosję niż w 2009 roku. Nie wiązałoby się to ze znaczącymi problemami. Mogą jednak wystąpić trudności w Rumunii i Bułgarii z powodu ograniczonych wzajemnych połączeń w regionie – pisze Siergiej Makogon, wiceprezes Ukrtransgazu.

Ukraina może zapewnić infrastrukturę gazową, aby pomóc tym krajom w zminimalizowaniu ryzyka bezpieczeństwa dostaw dla odbiorców końcowych:

1. Bułgaria i Rumunia mogłyby zgromadzić dodatkowe zapasy gazu w ukraińskich podziemnych magazynach gazu. Zgromadzono już około 21 mld m sześc. gazu, ale dostępne są jeszcze pojemności magazynowe o wielkości 10 mld m sześc. Ukraina już wiosną zaoferowała swoje zdolności magazynowe tym krajom, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi. Generalnie wierzymy w możliwość głębokiej współpracy między Ukrainą a krajami krajów Europy Południowej. Na przykład 7 października rumuński organ regulacyjny ogłosił plan zwiększenia pojemności magazynów gazu. W ramach projektu wzrośnie ona z obecnych 3,1 miliarda metrów sześciennych gazu do 6 miliardów metrów sześciennych, co będzie równe połowie rocznego zużycia gazu ziemnego w Rumunii. Realizacja planu potrwa około 3 lat i będzie kosztować 3,36 miliarda euro.

Warto jednak zauważyć, że na Ukrainie istnieje obecnie wolna pojemność 10 mld m sześc. Ukraina jest gotowa zapewnić tę zdolność rumuńskim przedsiębiorstwom kosztem mniejszym niż 1 euro za MW na cykl magazynowy. Sezon magazynowania 3 miliardów m sześc. gazu w ukraińskich magazynach kosztowałby około 21 milionów euro, czyli 160 razy taniej niż budowa nowego własnego magazynu w Rumunii. Oczywiste jest, że tę ogromną różnicę ostatecznie zapłacą rumuńscy konsumenci końcowi. Jestem bardzo zaskoczony stanowiskiem rumuńskiego regulatora, który musi przede wszystkim dbać o interesy konsumentów.

2. Powinna powstać trasa transportu gazu z UE do Bułgarii i Rumunii przez Ukrainę, aby zagwarantować dostawy w nagłych przypadkach. Obecnie istniejąca gwarantowana przepustowość importowa na Ukrainę ze Słowacji wynosi tylko 27 milionów m sześc. dziennie. Technicznie można je zwiększyć do 120-180 milionów dziennie, odblokowując i dodając rewers na kilku gazociągach na Słowacji, których wykorzystanie blokuje teraz Gazprom. KE potrzebuje twardego stanowiska w tej sprawie, w szczególności dyrektoriatu generalnego ds. konkurencji i dyrektoriatu generalnego ds. energii. Zasada solidarności powinna być nie tylko hasłem, ale także zasadą dla UE. W związku z tym Słowacja musi odblokować rurociągi na dostawy do Bułgarii i Rumunii w przypadku kryzysu.

Gas crisis scenario. Graphic: ENTSOG
Gas crisis scenario. Graphic: ENTSOG

Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X