Małecki: To nie państwo dokłada do górnictwa, ale górnictwo do gospodarki

28 grudnia 2015, 11:30 Energetyka

KOMENTARZ

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

Maciej Małecki

Poseł na Sejm RP

Prawo i Sprawiedliwość

Pewnie do tej pory nie mieliśmy  aż tak trudnej sytuacji  w górnictwie.  Mamy dekoniunkturę i jednocześnie dotychczas brak było narzędzi wsparcia dla całej branży, dla prowadzenia restrukturyzacji, dla reformowania. I przy tej sytuacji  jestem niemile zaskoczony  postawą  Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludwoego. Próbują przeszkadzać, krytykują wszystko, a przecież to ich rząd  spowodował zapaść w górnictwie węgla kamiennego. W ich koalicyjnym rządzie lulki palili, gdy górnictwo się waliło. Nie wykorzystano dla reformy branży lat koniunktury, kiedy węgiel miał dobre ceny,  górnictwo dawało zyski. Co gorsza – przejedzono te zyski, np. przez wzrost kosztów zarządu przedsiębiorstw górniczych.

Teraz musimy ratować polskie górnictwo,  gdy ceny dołują. Otoczenie Unii Europejskiej też nie jest przyjazne,  zgodnie z podjętą w 2010 r. przez Radę Europejską decyzją, restrukturyzacja górnictwa  jest równoznaczna z likwidacją kopalń.  Z tym też Prawo i Sprawiedliwość musi sobie poradzić.  Po wstępnych  rozmowach  delegacji  rządowej w Brukseli wiemy, że jeśli chodzi o Kompanię Węglową, to jesteśmy na dobrej drodze.

Cieszę się, że Ministerstwo Energii zdążyło z trudną nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Ta ustawa  to jest pomysł,  koncepcja,  w której jest logika.  Choć nie było łatwo, jednocześnie przecież od podstaw tworzy się nowy resort, nowe Ministerstwo Energii. Rząd Beaty Szydło wykonał ogromną pracę dla górnictwa, która opłaci się całej Polsce. Choć ogromna praca jeszcze przed nami, zapewniam, ze ten rząd będzie dobrze dbać o górnictwo.

Próbuje się wmówić naszemu społeczeństwu, że cała Polska dokłada do górnictwa węgla kamiennego, że to budżet dopłaca. A to nie jest prawda, to górnictwo przy deindustrializacji podtrzymuje naszą gospodarkę. To górnictwo węgla kamiennego płaci największe podatki i daniny dla fiskusa. To kolejna korzyść obok gwarancji bezpieczeństwa energetycznego kraju. I to trzeba doceniać. Polska potrzebuje patriotów gospodarczych w rządzie.

Chcemy również przez stosowne inwestycje sięgnąć po nowy węgiel – taki, który jest poszukiwany na rynku. Będziemy wykorzystywać nowe technologie w górnictwie, technologie polskie, a nie np. niemieckie. To czyste technologie, przyjazne środowisku i opłacalne ekonomicznie.