Co trzecie małe i średnie przedsiębiorstwo zaatakowane przez malware

2 sierpnia 2017, 12:00 Alert

Jedna trzecia firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw miało w zeszłym roku problemy związane z atakiem za pomocą szkodliwego oprogramowania – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Malwarebytes, firmy zajmującej się produkcją oprogramowania do ochrony IT.

Wirus komputerowy, malware software
Większość firm nie chce płacić przestępcom okupów (fot. Flickr/Christiaan Colen/CC)

W badaniu wzięło udział 1,1 tys. firm ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemiec i Singapuru.

– Biznes każdej wielkości jest narażony na ataki typu ransomware – ostrzega Marcin Kleczynski, szef Malwarebytes. – Jednak dla niewielkich firm ryzyko z tym związane jest zupełnie inne niż dla wielkich przedsiębiorstw – dodaje.

Ataki na przedsiębiorstwa

Jak wynika z raportu, jedna na sześć zaatakowanych przez cyberprzestępców małych lub średnich firm musiała wstrzymać działalność na co najmniej 25 godzin. Większość przedsiębiorstw biorących udział w badaniu nie ma zamiaru płacić przestępcom, żądającym okupu w zamian za np. przywrócenie danych. Zadeklarowało to 72 proc. ankietowanych firm.

Malwarebytes to firma produkująca m.in. oprogramowanie antywirusowe. Oferuje produkty zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i dla biznesu.

Cnet