AlertAtomEnergetykaSurowce

Mały atom z USA dla KGHM czeka na zielone światło w Polsce

Instalacje KGHM. Fot. KGHM

Instalacje KGHM. Fot. KGHM

Prezes amerykańskiego NuScale Power John Hopkins odwiedził Polskę w celu przeprowadzenia rozmów z KGHM o małym atomie, który czeka na zielone światło regulatora polskiego.

– Nasz pierwszy reaktor będzie znajdować się w stanie Idaho i zostanie uruchomiony w 2029 roku. Jednak jesteśmy w stanie zapewnić wszystkie projekty na czas, także w tym przypadku nie przewidujemy opóźnień. W celu usunięcia ryzyka opóźnień cały czas jesteśmy w procesie uzyskania licencji w Polsce, ale ciężko mi określić potencjalny harmonogram. Dużo zależy też od polskiej strony – powiedział John Hopkins, prezes NuScale Power, z którym współpracuje polski gigant miedziowy KGHM, na spotkaniu z dziennikarzami, w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl. – Obecnie prowadzimy rozmowy z polskimi regulatorami. Nasze negocjacje dotyczą od regulacji po szczegółowe zapisy. Mamy nadzieję, że niedługo ustalimy kwestie udziałów z polskimi regulatorami – dodał Hopkins.

KGHM podpisał w lutym 2022 roku porozumienie o współpracy z NuScale w sprawie wdrożenia SMR w Polsce. Technologia VOYGR od tej firmy uzyskała już jako pierwsza tego rodzaju certyfikat amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego na moduł o mocy 55 MW i czeka na certyfikację modułu 77 MW, którą ma uzyskać w 2024 roku. Amerykanie chcą go zastosować w Polsce we współpracy z KGHM. Polacy chcą osiągnąć neutralność klimatyczną biznesu do 2050 roku.

Polski KGHM zwrócił się do rządu o decyzję zasadniczą w sprawie budowy SMR od NuScale. To decyzja polityczna wyrażająca poparcie rządu dająca pewność inwestycji. Rozmowy toczą się dalej. Prezes NuScale Power w tym tygodniu spotka się również przedstawicielami ministerstwa aktywów państwowych i ambasadorem Markiem Brzezińskim.

Technologia VOYGR jest oferowana w trzech wariantach: VOYGR-4, VOYGR-6 i VOYGR-12 w zależności od ilości modułów (reaktorów) stosowanych w elektrowni. Polacy są zainteresowani wersją VOYGR-4 o łącznej mocy 308MWe, czyli 77 MWe na moduł. Efektywność pracy takiej jednostki to ponad 95 procent.

Wojciech Jakóbik / Jacek Perzyński

Napierała: Rosja destabilizuje. Ceny gazu rosną przy każdej inbie (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X