Schroeder w spódnicy chciała załatwić rosyjskie szczepionki z pomocą byłego szpiega od Nord Stream 2

24 listopada 2023, 16:30 Alert

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, które pomogło uchronić projekt gazociągu Nord Stream 2 przed sankcjami USA zwróciła się do członka zarządu tego przedsięwzięcia z przeszłością w służbach NRD o pomoc przy zapewnieniu szczepionek rosyjskich na koronawirusa.

Manuela Schwesig i Siergiej Neczajew. Fot. DPA
Manuela Schwesig i Siergiej Neczajew. Fot. DPA

Szefowa rządu meklemburskiego Manuela Schwesig miała według Der Spiegel zwrócić się do dyrektora zarządzającego Nord Stream 2 AG Matthiasa Wariga o pomoc przy sprowadzeniu szczepionek Sputnik V z Rosji w czasie pandemii koronawirusa. Ta szczepionka nie została zatwierdzona do użytku przez Unię Europejską. Ponadto, Der Spiegel informuje, że Niemcom nie brakowało szczepionek. Kancelaria premier Schwesig broni się, że jedynie wspierała inicjatywę ministerstwa zdrowia, która została anulowana, gdy okazało się, że Sputnik nie będzie potrzebny.

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec, którego budowa mogła zostać ukończona pomimo sankcji USA tylko dzięki wsparciu landowej fundacji „klimatycznej” Stiftung Klimaschutz z Meklemburgii, która wynajęła statek do dokończenia układania rur. W ten sposób uniemożliwiła wdrożenie sankcji amerykańskich wykluczających uderzenie w podmioty sojuszników, jak samorząd meklemburski.

Matthias Warnig przewodzący spółce Nord Stream 2 AG należącej w stu procentach do Gazpromu z Rosji jest bliskim współpracownikiem prezydenta Rosji Władimira Putina, a w czasach Związku Sowieckiego był pracownikiem wschodnioniemieckiego wywiadu Stasi.

Manuela Schwesig należy do partii SPD i jest uznawana za następczynię Gerharda Schroedera, kiedyś kanclerza Niemiec promującego projekt Nord Stream 2 a obecnie rosyjskiego lobbystę zasiadającego w organach kilku spółek z Rosji, w tym Nord Stream 2 AG.

Der Spiegel / Wojciech Jakobik

Perzyński: Kim jest Manuela Schwesig i czy zatonie wraz z Nord Stream 2?