Rząd wstrzymuje mechanizm dystrybucji węgla z samorządami, ale nie wyklucza jego powrotu

13 kwietnia 2023, 12:00 Alert

Koordynacja działań z samorządami, jako mechanizm kryzysowy ma się zakończyć, ale ministerstwo aktywów państwowych podkreśla, że owe rozwiązanie może powrócić w razie potrzeby.

Łopata i węgiel. Fot. Freepik.
Łopata i węgiel. Fot. Freepik.

– Koordynacja działań z samorządami, jako mechanizm kryzysowy ma się zakończyć, ale ministerstwo aktywów państwowych podkreśla, że owy mechanizm może powrócić w razie potrzeby – poinformował wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda

– Do gospodarstw domowych przy wsparciu samorządów trafiło 2,002 mln ton węgla – podkreślił. Dodał, że poza tym systemem przez sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej sprzedano gospodarstwom ok. 3 mln ton węgla.

– W całym sezonie dzięki spółkom Skarbu Państwa do gospodarstw domowych trafiło ponad 5 mln ton – mówi.

Roczne zapotrzebowanie jest szacowane na poziomie od 6 do 8 mln ton.

Ze względu na kryzys energetyczny oraz brak odpowiedniej ilości węgla polskie spółki energetyczne w 2022 roku zamówiły ogromne ilości surowca z Kazachstanu, Kolumbii, Republiki Południowej Afryki, Australii i Indonezji. Aby usprawnić system dystrybucji i upłynnić dostawy polski rząd nawiązał współpracę z lokalnymi samorządami jako mechanizm kryzysowy. Koordynacja działań z samorządami, jako mechanizm kryzysowy ma się zakończyć, ale Ministerstwo Aktywów Państwowych podkreśla, że owy mechanizm może powrócić w razie potrzeby.

ISBnews / Jacek Perzyński

MAP przedstawia proces dystrybucji węgla przez samorządy (INFOGRAFIKA)