AlertPrzemysł

Azoty mają zapewnione dostawy gazu, nie ma komplikacji z sankcjami na akcjonariusza

Konferencja prasowa Grupy Azoty. Fot. YouTube/BiznesAlert.pl

Jesteśmy zabezpieczeni w pełni jeżeli chodzi o dostawy gazu pomimo odcięcia dostaw z kierunku wschodniego – powiedział Marek Wadowski wiceprezes Grupy Azoty. Wiceprezes odniósł się również do kwestii rosyjskiego akcjonariusza grupy – spółki Acron. 

– Po wybuchu wojny mieliśmy do czynienia ze wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji do Polski. Dzięki temu, że Polska ma zdywersyfikowane źródła dostaw, w połączeniu z wysokim poziomem zapasów, nie było negatywnych skutków dla Grupy Azoty. Mamy umowy z PGNiG, który w pełni wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Staramy się elastycznie podchodzić do realizacji naszej działalności, zawsze mamy scenariusze awaryjne – powiedział Marek Wadowski.

Według Wadowskiego, sytuacja ekonomiczna spółki w pierwszym kwartale bieżącego roku powinna być rozpatrywana w odniesieniu do daty 24 lutego.

– Sytuację makroekonomiczną w  pierwszym kwartale warto podzielić na dwa okresy: pierwszy to czas do 24 lutego i agresji Rosji na Ukrainę, i po niej. Do 24 lutego obserwowaliśmy odbudowę gospodarek po kryzysie wywołanym pandemią, przewidywaliśmy stabilne prognozy cenowe, oczekiwaliśmy poprawy w zakresie logistyki. Potem wystąpiły czynniki w otoczeniu, które istotnie zmieniły sytuację, najważniejszym wyzwaniem był wzrost ryzyka widoczny na rynkach, pogłębiły się problemy logistyczne związane z niskim poziomem zapasów u przedsiębiorców – podkreślił przedstawiciel koncernu.

Wadowski odniósł się również do pytania o to, czy sankcje na właściciela koncernu Acron, udziałowca Grupy Azoty, wpływają negatywnie na działaność spółki.

– Jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji, 20 procent naszego akcjonariatu należy do Wiaczesława Kantora, na którego zostały nałożone sankcje. Nie skutkuje to sankcjami dla Grupy Azoty, nie powoduje to perturbacji związanych z dostawą surowców czy sprzedażą produktów. Jest to istotny element, który instytucje finansowe mogą brać pod uwagę, ale nie widzimy w tym zakresie żadnych zakłóceń – powiedział wiceprezes.

Michał Perzyński/Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

Niemcy z pomocą Australijczyków chcą zostać surowcowym liderem

Niemcy pragną być europejskim liderem w poszukiwaniach surowców dla swojego przemysłu. Uruchomiły fundusz surowcowy, który ma wspierać zmierzające w tym...

Rosja nie odpali kradzionej elektrowni jądrowej na Ukrainie. Na razie

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największy tego typu obiekt na Ukrainie, nie ma warunków do...
Janusz Steinhoff, były minister gospodarki i wicepremier w rządzie Jerzego Buzka. Fot.: East News / Kacper Loch

Steinhoff dla Biznes Alert: Trzaskowski zapłacił za brak poparcia dla rządu

– Wynik wyborów prezydenckich to zaskoczenie dla znacznej części społeczeństwa, ale trudno go kwestionować. Rafał Trzaskowski zapłacił cenę za brak...

Udostępnij:

Facebook X X X