Mariusz Orion Jędrysek został odwołany ze stanowiska

5 czerwca 2019, 10:16 Alert

Premier Mateusz Morawiecki odwołał Głównego Geologa Kraju prof. Mariusza Oriona Jędryska – poinformował PAP w środę rzecznik rządu Piotr Mueller. Kandydat na stanowisko głównego geologa jest i za kilka dni powinien zostać powołany – dodał minister środowiska Henryk Kowalczyk.

fot. Ministerstwo Środowiska

„Pan premier przychylił się do wniosku w tym zakresie złożonego przez ministra środowiska” – powiedział w środę rzecznik rządu. Szef resortu środowiska poinformował PAP, że dymisję wiceministra Mariusza Oriona Jędryska premier podpisał we wtorek. Pytany o to, kto zastąpi Jędryska na stanowisku wiceministra i głównego geologa, Kowalczyk zapewnił, że „kandydat jest”. Dodał, że za kilka dni powinien zostać powołany. Jędrysek był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i Głównym Geologiem Kraju od końca 2015 r. Głównym geologiem był też w latach 2005-2007.

Resort środowiska na e-stronie informował, że Jędrysek jest absolwentem Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, profesorem zwyczajnym dr hab. nauk o ziemi w dziedzinie geologii, biogeochemii i geologii izotopowej. Jest też posłem (klub parlamentarny PiS). Od 2004 r. był inicjatorem poszukiwań gazu w łupkach w Polsce (2006 r.) i tworzenia polityki surowcowej, w tym: projektu nowego Prawa geologicznego i górniczego, projektu ustawy po powołaniu Polskiej Służby Geologicznej. Jest autorem reformy geologii i górnictwa w Polsce. W latach 2006-2007 przewodniczył Zgromadzeniu Ogólnemu Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego Organizacji Narodów Zjednoczonych jako jego prezydent. W 2010 roku był wiceprzewodniczącym Grupy Sterującej Regionalnej Wspólnoty Wdrożeń Innowacji w Climate KIC EIT.

W lipcu zeszłego roku Jędrysek został przewodniczącym Zgromadzenia ISA – Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Z jego inicjatywy w lutym ub.r. Polska podpisała kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego na poszukiwanie siarczków polimetalicznych (miedź, srebro, metale szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich) na obszarze ryftu śródatlantyckiego. Zapowiadał, że w 2019 r. planowany jest pierwszy rejs czarterowy na polską koncesję na środkowy Atlantyk. Odbył liczne staże naukowe, m.in. w Japan Society for the Promotion of Science i Fundacji Humbolta. Ma na swoim koncie ok. 250 prac naukowych.

Polska Agencja Prasowa