EnergetykaEnergia elektrycznaOpinieWęgiel. energetyka węglowa

Markowski: Nie będzie magazynów energii w kopalniach

Fot. Wikimedia Commons

Pod koniec ubiegłego tygodnia Instytut Badawczy KOMAG, Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczną podpisały porozumienie o budowie śląskiego systemu magazynowania energii. – To nic innego jak próba czyszczenia własnego sumienia takimi projektami energetycznymi, które są nieopłacalne i które finalnie nie zostaną zrealizowane. Często można usłyszeć, że takie elektrownie szczytowo – pompowe są w Niemczech w Zagłębiu Ruhry. Otóż nie ma tam ani jednej. Owszem, były takie pomysły, ale nigdy takie plany nie zostały zrealizowane – powiedział Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, a także były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za sektor górniczy w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń wyznaczyła cztery pierwsze lokalizacje: szyb pierwszy w Kopalni Węgla Kamiennego Śląsk, szyb pierwszy w Kopalni Makoszowy, szyb Budryk w Kopalni Centrum oraz szyb Gigant w Zabrzu. Kopalnie miałyby być napełniane wodą i służyć jako elektrownie szczytowo – pompowe. To nic innego jak powtórzenie modelu elektrowni szczytowo – pompowych, których w Polsce mamy dwie, jedna m.in. na górze Żar.

– Tego typu elektrownie są rzadko używane, ze względu na wysoki koszt ich użytkowania. To nie jest magazyn energii w sensu stricte, tylko miejsce służące do produkcji i magazynowania wytworzonej właśnie energii. Najpierw należy wtłoczyć wodę na co trzeba energii, co ekonomicznie się nie spina. Adaptacja głębokich szybów to proces wieloletni i bardzo kosztowny – powiedział BiznesAlert.pl Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, a także były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za sektor górniczy. Szyby w kopalniach służą do odwadniania lub są zasypywane. Przykładem jest szyb nr 1 w Kopalni Krupiński. Kiedy szyb zostanie zasypany, nigdy nie może się już stać elektrownią szczytowo – pompową. – Śmiem twierdzić, że ze względów ekonomicznych takie elektrownie szczytowo – pompowe nie powstaną – powiedział.

Śląsk chce zapełnić obszary pogórnicze magazynami energii. Są pierwsze lokalizacje

Szyb Gigant w Kopalni Jadwiga jest czynny i służy do transportu załogi i jest wykorzystywany do odwadniania. Tę samą funkcje ma szyb Budryk na kopalni Centrum. Natomiast szyby na kopalni Makoszowy i Krupiński są zaś przeznaczone do zasypania. – Co więcej, w Kopalni Makoszowy zostało jeszcze 40 mln ton węgla możliwego do wydobycia w kopalni niemetanowej. Została ona jednak zamknięta w marcu 2017 roku. A teraz szukamy pieniędzy, aby przywrócić namiastkę energetycznego znaczenia tego zakładu – podsumował Markowski.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Czy jest życie elektrowni węglowych po odejściu od węgla?


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X