Elektrociepłownia Pruszków może porzucić węgiel po 2027 roku, dzięki rozwiązaniom „szytym na miarę” opisanym przez wiceprezesa PGNiG Termiki Jarosława Maślanego.
Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim kompleksowość i spójność projektu, który podzieliliśmy na cztery zadania: budowę Kotłowni Gazowo-Olejowej o mocy 45MWt, budowę Maszynowni Silników Gazowych o mocy 12 MWe / 12 MWt, budowy gospodarek pomocniczych, co w praktyce oznacza modernizację rurociągów wody sieciowej wraz z niezbędną aparaturą, budowę Kotłowni Biomasowej o mocy ok. 38 MWt – wyliczył Jarosław Maślany, wiceprezes PGNiG Termika.
– Można powiedzieć, że Zakład w Pruszkowie jest „szyty na miarę”, a odpowiednie etapowanie kolejnych zadań inwestycyjnych, pozwala przejść przez transformację krok po kroku, budując Elektrociepłownię na nowo z zachowaniem ciągłości dostaw. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po 2027 roku zrezygnujemy w Pruszkowie z wykorzystania węgla kamiennego – dodał Maślany.
Termika podaje, że trwają prace wykończeniowe budowanej kotłowni gazowo – olejowej. Aktualnie odbywają się częściowe odbiory techniczne w poszczególnych branżach już zakończonych instalacji. – Kotłownia będzie zasilana trzema jednostkami. Znajdą się tu dwa kotły wodne olejowe o mocy 20 MWt i kocioł wodny gazowo-olejowy o mocy 5 MWt. Pierwsze rozruchy rozpoczną się z końcem czerwca a planowane przekazanie do eksploatacji nastąpi IV kwartale 2023 r. wraz z rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego – podał Jarosław Maślany. – Zakończyła się już budowa gospodarek pomocniczych, czyli systemu uzupełnienia wody sieciowej, odgazowywania, zimnego zmieszania czy modernizacja pomp. Cała infrastruktura jest już gotowa na uruchomienie nowych źródeł.
Spółka przypomina, że w marcu został przekazany teren budowy pod zaplanowaną maszynownię silników gazowych. – Aktualnie wyburzono stary budynek Stacji Uzdatniania Wody, w miejsce którego powstanie nowoczesna maszynownia. Zaplanowano tam instalację trzech urządzeń firmy Jenbacher o łącznej mocy 12MWe / 12 MWt. Na ten moment harmonogram zakłada przekazanie do eksploatacji w I kwartale 2024 r. Obecnie oczekujemy na wydanie Decyzji Środowiskowej dla kolejnej kotłowni o mocy 38 MWt, tym razem zasilanej biomasą, której przekazanie do eksploatacji planujemy w 2027 roku – podsumowuje wiceprezes PGNiG Termika.
Źródło: PGNiG Termika