Maślany: Modernizacja Elektrociepłowni Pruszków szyta na miarę

4 sierpnia 2023, 07:00 Ciepłownictwo

Elektrociepłownia Pruszków może porzucić węgiel po 2027 roku, dzięki rozwiązaniom „szytym na miarę” opisanym przez wiceprezesa PGNiG Termiki Jarosława Maślanego.

Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim kompleksowość i spójność projektu, który podzieliliśmy na cztery zadania: budowę Kotłowni Gazowo-Olejowej o mocy 45MWt, budowę Maszynowni Silników Gazowych o mocy 12 MWe / 12 MWt, budowy gospodarek pomocniczych, co w praktyce oznacza modernizację rurociągów wody sieciowej wraz z niezbędną aparaturą, budowę Kotłowni Biomasowej o mocy ok. 38 MWt – wyliczył Jarosław Maślany, wiceprezes PGNiG Termika.

– Można powiedzieć, że Zakład w Pruszkowie jest „szyty na miarę”, a odpowiednie etapowanie kolejnych zadań inwestycyjnych, pozwala przejść przez transformację krok po kroku, budując Elektrociepłownię na nowo z zachowaniem ciągłości dostaw. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po 2027 roku zrezygnujemy w Pruszkowie z wykorzystania węgla kamiennego – dodał Maślany.

Termika podaje, że trwają prace wykończeniowe budowanej kotłowni gazowo – olejowej. Aktualnie odbywają się częściowe odbiory techniczne w poszczególnych branżach już zakończonych instalacji. – Kotłownia będzie zasilana trzema jednostkami. Znajdą się tu dwa kotły wodne olejowe o mocy 20 MWt i kocioł wodny gazowo-olejowy o mocy 5 MWt. Pierwsze rozruchy rozpoczną się z końcem czerwca a planowane przekazanie do eksploatacji nastąpi IV kwartale 2023 r. wraz z rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego – podał Jarosław Maślany. – Zakończyła się już budowa gospodarek pomocniczych, czyli systemu uzupełnienia wody sieciowej, odgazowywania, zimnego zmieszania czy modernizacja pomp. Cała infrastruktura jest już gotowa na uruchomienie nowych źródeł.

Spółka przypomina, że w marcu został przekazany teren budowy pod zaplanowaną maszynownię silników gazowych. – Aktualnie wyburzono stary budynek Stacji Uzdatniania Wody, w miejsce którego powstanie nowoczesna maszynownia. Zaplanowano tam instalację trzech urządzeń firmy Jenbacher  o łącznej mocy 12MWe / 12 MWt.  Na ten moment harmonogram zakłada przekazanie do eksploatacji w I kwartale 2024 r. Obecnie oczekujemy na wydanie Decyzji Środowiskowej dla kolejnej kotłowni o mocy 38 MWt, tym razem zasilanej biomasą, której przekazanie do eksploatacji planujemy w 2027 roku – podsumowuje wiceprezes PGNiG Termika.

Źródło: PGNiG Termika