Premier rozmawiał w USA o finansowaniu atomu

12 kwietnia 2023, 06:00 Alert

Premier RP Mateusz Morawiecki odwiedził Waszyngton, a jednym z tematów rozmów z wiceprezydent Kamalą Harris było finansowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Kamala Harris i Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM.
Kamala Harris i Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM.

– Jednym z projektów, które omawiałem z panią wiceprezydent Kamalą Harris, był projekt energetyki jądrowej. Tutaj obecność amerykańskich inwestorów jest szczególnie intensywna i szczególnie istotna – powiedział szef polskiego rządu cytowany przez Kancelarię Premiera.

Polska ma przedstawić w przyszłym roku model finansowania polskiej elektrowni jądrowej, która będzie budowana we współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych, Bechtela oraz Westinghouse w technologii AP1000 tak, aby pierwszy reaktor stanął w 2033 roku.

Jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa projektowa określająca warunki współpracy Polaków i Amerykanów w modelu konsorcjum. Od kształtu tej kooperacji będzie zależał model finansowy, a do wyboru jest kilka opcji: kontrakt różnicowy, model spółdzielczy, SaHo, RAB. Eximport Bank może być jedną z instytucji finansujących.

Westinghouse deklarował wsparcie rzędu 100 mld złotych na cały Program Polskiej Energetyki Jądrowej, czyli w razie budowy dwóch elektrowni po trzy reaktory o łącznej mocy 7200 MW. Jednak Warszawa sygnalizuje otwartość do rozmów z innymi potencjalnymi partnerami o drugiej lokalizacji. Chodzi o EDF z Francji i koreański KHNP.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Co z atomem po odejściu ostatniego prezesa od Piotra Naimskiego?