EnergetykaGaz.Wszystko

Mazur: Próby wodne w gazoporcie zakończone

Próba wodna w zbiorniku terminala LNG w Świnoujściu.

W terminalu LNG w Świnoujściu zakończono próbę wodną drugiego zbiornika LNG, w którym magazynowany będzie skroplony gaz ziemny. Tak jak w przypadku pierwszego zbiornika, pomiary geodezyjne, zrealizowane pod obciążeniem 100 tysięcy ton potwierdziły odpowiednią jakość wykonanych prac konstrukcyjnych.

– Próby wodne obydwu zbiorników zakończono sukcesem. Konstrukcje pod obciążeniem 100 tys. ton zachowały wszystkie parametry projektowe – stwierdza Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG SA.

Dyr. Maciej Mazur dodaje, że badania geodezyjne oraz szereg testów pomiarowych wykonywanych w trakcie wtłaczania cieczy, jej pozostawienia w zbiorniku na czas badań, a następnie opróżniania konstrukcji wykazały, że parametry, zarówno pod względem osiadania obiektów, jak i przechyłów, mieszczą się we wszystkich normach.

Badanie każdego ze zbiorników trwało około dwóch tygodni. Dziennie przybywało od 8 do 10 tys. m3 wody. W sumie, zbiorniki zostały wypełnione do wysokości 22 m, czyli w ok. 60 proc. ich nominalnej pojemności. Wynika to z faktu, iż woda jest cięższa od skroplonego gazu. Po zakończonych próbach, wnętrza zbiorników zostały dokładnie oczyszczone i wysuszone.

– Celem badań obciążeń działających na konstrukcje zbiorników była ocena zgodności ich wykonania z normami i parametrami wskazanymi w projekcie – mówi dalej dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG. – Zbiornik miał prawo osiąść, ale w wyznaczonych w projekcie normach i w sposób równomierny.

W jego opinii przeprowadzone badania potwierdziły, że wszystkie wartości zostały zachowane.

Źródło: Polskie LNG


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X