Środowisko

Mazurek: Polska chce być liderem gospodarki cyrkularnej

fot. Ministerstwo Środowiska

Pilotażowy program priorytetowy gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) był głównym tematem spotkania Sławomira Mazurka, wiceministra środowiska, z wójtami i burmistrzami pięciu gmin, które biorą udział w programie.

Podczas spotkania, które odbyło się 26 maja 2017 r. w Ministerstwie Środowiska, został zaprezentowany „Pilotażowy program priorytetowy GOZ”, zatwierdzony przez Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Odbyła się również dyskusja na temat zasad jego wdrażania. Celem pilotażu jest wypracowanie przez gminy dobrych praktyk w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.

Minister Sławomir Mazurek podkreślił kluczowe znaczenie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) dla rozwoju Polski. Zwrócił uwagę, że transfer gospodarki w kierunku GOZ umożliwia realizację celów zrównoważonego rozwoju.

– Jest to kolejne spotkanie poświęcone programowi pilotażowemu, obejmującemu pięć gmin, stanowiące krok w realizacji zasad gospodarki o obiegu zamkniętym na obszarze całego kraju. Polska chce dawać przykład i być liderem tego procesu. Jest to szansa na dynamiczny rozwój kraju, szczególnie pod względem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego – powiedział wiceminister Sławomir Mazurek.

– Wprowadzenie pilotażu w pięciu gminach okazało się dobrym pomysłem. Przygotowujemy inwestycje, które będą wzorcowe dla innych samorządów. Udział w projekcie to szansa dla naszych gmin, ale także wyzwanie, któremu sprostamy – podkreślił wójt gminy Sokoły, Józef Zajkowski.

– Gospodarka obiegu zamkniętego to ogromna szansa dla terenów wiejskich. Tkwi w nich potencjał, na który dotąd nie zwracaliśmy uwagi – dodał.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wójtowie i burmistrzowie gmin biorących udział w programie pilotażowym: Krasnobród – Kazimierz Misztal, Łukowica – Czesława Rzadkosz, Sokoły – Józef Zajkowski, Tuczno – Krzysztof Hara i Wieluń – Paweł Okrasa.

Ministerstwo Środowiska


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X