MBDA i Thales podpisują cztery kolejne listy intencyjne z polskim przemysłem

18 listopada 2014, 13:00 Bezpieczeństwo
PIT

17.11.2014 francuskie przedsiębiorstwa MBDA i Thales – partnerzy w programie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej SAMP/T (SAMP/T w Kielcach, 2014-08-28) – podpisały cztery listy intencyjne z PIT-RADWAR, członkiem konsorcjum Tarcza Polski wchodzącym w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Porozumienia te związane są z systemem obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu, jaki Polska ma zamiar nabyć w ramach programu Wisła (Koniec dialogu technicznego na Wisłę, 2014-06-30).

Dokumenty dotyczą prac rozwojowych, produkcji i obsługi technicznej przyszłego polskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej, opartego na kluczowych elementach SAMP/T, w tym m. in. projektowania systemów, podzespołów elektronicznych pocisku Aster 30, wyrzutni i urządzeń załadowczych.

Dwa pierwsze z czterech listów intencyjnych zostały podpisane przez Thalesa, MBDA i PIT-RADWAR. Pierwszy z nich dotyczy długofalowej współpracy w obszarach takich jak: prace projektowe i certyfikacja systemu uzbrojenia, ocena pracy systemu za pomocą symulacji, kierowanie, dowodzenie, łączność i wsparcie, dokumentacja oraz szkolenia. Drugi obejmuje transfer technologii i umiejętności dotyczących wyposażenia elektronicznego pocisków oraz uwzględnia produkcję elementów głowicy samonaprowadzającej, zapalnika zbliżeniowego, jak również prace projektowe nad przyszłymi wersjami pocisku Aster 30.

Dwa kolejne listy intencyjne zostały podpisane przez Thalesa i PIT-RADWAR. Pierwszy z nich dotyczy integracji systemu Wisła z wyposażeniem krajowym i używanym przez NATO. Uwzględnia także rozwój zdolności kierowania, dowodzenia i łączność na szczeblu batalionu i dywizjonu. Drugie porozumienie koncentruje się na pracach w obszarze radiolokacji, w szczególności wspólnego opracowania, produkcji i wsparcia wielofunkcyjnego radiolokatora z anteną fazowaną z modułami nadawczo-odbiorczymi z półprzewodnikami na bazie azotku galu (GaN) pochodzącymi od europejskich dostawców.