Ministerstwo Energii liczy na poparcie atomu na COP24

6 grudnia 2018, 10:45 Alert

Przedstawiciel ministerstwa energii wyraził nadzieję, że uczestnicy szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach poprą rozwój energetyki jądrowej, jako wartościowego narzędzia zmniejszania emisji dwutlenku węgla.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

Podczas konferencji COP24 w Katowicach odbył się panel dotyczący energetyki jądrowej. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Energii oraz państwa zrzeszone w inicjatywie Nuclear Innovation: Clean Energy Future (NICE Future), która promuje energetykę jądrową, jako czyste zeroemisyjne źródło energii elektrycznej.

Energetyka nuklearna dostarcza obecnie prawie jedną trzecią światowej produkcji energii bezemisyjnej. Międzynarodowa Agencja Energii stwierdziła, że do 2040 r. globalna produkcja energii w elektrowniach jądrowych będzie musiała zostać podwojona, aby osiągnąć założone cele klimatyczne.

50 procent energii o niskiej emisji w Unii Europejskiej, zostało wyprodukowane w elektrowniach jądrowych. W UE pracuje 126 bloków jądrowych w 14 krajach. Elektrownie jądrowe produkują m.in. 72 procent prądu we Francji, 54 procent na Słowacji, 50 procent w Belgii, 50 procent na Węgrzech, 40 procent w Szwecji.

Zdolności wytwórcze w elektrowniach jądrowych na świecie po raz pierwszy przekroczyły 400 GWe. Obecnie buduje się najwięcej reaktorów jądrowych od 25 lat. W budowie są 54 bloki jądrowe w 18 krajach; np. 11 w Chinach, 7 w Indiach, 6 w Rosji.

Inicjatywa NICE Future, pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii, została ogłoszona podczas IX posiedzenia Clean Energy Ministerial (CEM) w maju 2018 r. w Kopenhadze. Koncentruje się na poprawie integracji systemów elektroenergetycznych poprzez innowacyjne i zaawansowane rozwiązania w zakresie m.in. systemów łączących moce jądrowe z odnawialnymi, kogeneracji, produkcji wodoru czy zmniejszenia emisyjności przemysłu.

Dyrektor departamentu energii jądrowej w Ministerstwie Energii Józef Sobolewski przeczytał list nieobecnego dziś na COP24 ministra Tchórzewskiego:

– Dwa tygodnie temu Polska opublikowała swoją strategię energetyczną na następne dekady. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, akceptowalnych cen i ograniczenie wpływu energetyki na środowisko. Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w 2033 roku i osiągnąć moc 1-1,5 GW do 2033 roku. W sumie ma powstać do 6 bloków jądrowych do 2043 roku, czyli łącznie 6-9 GW. Atom jako źródło niskoemisyjne przyczyni się do wypełnienia naszych celów klimatycznych. Mam nadzieję, że COP24 potwierdzi rolę atomu jako niskoemisyjnego i stabilnego źródła energii w walce z globalnym ociepleniem – można było usłyszeć.

Ministerstwo Energii/Michał Perzyński