AktualnościSurowce

Media niemieckie: Bez nadzoru jądrowego Iran mógłby potajemnie wzbogacać uran

Inspektorzy MAEA w Fukushimie. Fot. MAEA

Inspektorzy MAEA. Fot. MAEA

Ewentualne zawieszenie współpracy Iranu z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami, ponieważ wzrosłoby ryzyko potajemnego wzbogacania uranu i uzyskania przez władze w Teheranie broni jądrowej – ostrzega niemiecki tygodnik Der Spiegel.

Parlament Iranu przyjął w tym tygodniu ustawę zawieszającą współpracę z Międzynarodową Agencją Energi Atomowej (MAEA), zatwierdziła ją też Rada Strażników Konstytucji. By taka decyzja weszła w życie, musi ją jednak przyjąć także Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego, instytucja zależna od najwyższego przywódcy duchowo-religijnego, ajatollaha Alego Chameneia. Nie wiadomo, jakie stanowisko zajmą ostatecznie władze w Teheranie.

“Poważne konsekwencje”

Der Spiegel zaalarmował o “poważnych konsekwencjach” ewentualnego zawieszenia współpracy strony irańskiej z MAEA. – Iran nie wpuszczałby już do kraju inspektorów, a nowe obiekty nuklearne nie musiałyby być zgłaszane. Trudna byłaby (też) niezależna ocena rozmiaru zniszczeń, spowodowanych bombardowaniem trzech głównych obiektów nuklearnych Iranu przez USA i Izrael. Podobnie trudno byłoby również określić, w jakim stopniu został zahamowany irański program nuklearny – czytamy w niemieckim tygodniku opinii.

Der Spiegel ostrzegł, że przy braku nadzoru MAEA “Iran mógłby potajemnie wzbogacać uran”.

Przed czerwcową wojną z Izraelem inspektorzy MAEA regularnie kontrolowali irańskie obiekty nuklearne, a Iran posiadał około 400 kilogramów uranu wzbogaconego do poziomu 60 procent. “Eksperci uważają, że nie został on zniszczony. Twierdzą też, że kraj nadal posiada wirówki do wzbogacania uranu i zdolności do dalszej ich produkcji – zauważył Der Spiegel.

Podkreślił również, że w przypadku zakończenia przez Iran współpracy z MAEA, “wzrosłoby ryzyko uzyskania broni nuklearnej” przez Teheran. – Jeśli (irańscy) przywódcy polityczni zdecydują się zbudować bombę atomową, mogliby to (wówczas) zrobić w tajemnicy – dodał tygodnik.

PAP / Biznes Alert


Powiązane artykuły

Adam Bodnar odejdzie z rządu. Nie tylko on straci stanowisko

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar utraci stanowisko. Taką informację przekazała TVN24. Pojawiły się informacje, że w ministerialnym fotelu...

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Rekordowy wynik UKSW: 20 tys. kandydatów w roku 2025/2026

W zakończonej właśnie rekrutacji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) padł rekord: blisko 20 tys. kandydatów zgłosiło się...

Udostępnij:

Facebook X X X