InfrastrukturaKolejeWszystko

Melibruda: Działka PKP może stać się wizytówką Warszawy

Jaki jest potencjał i w jakiej mierze możliwa jest komercjalizacja projektu PKP zabudowy działki w Warszawie (ponad 2 ha) w rejonie Al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskich i ul. Chmielnej?

– Teren w okolicach Al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskich oraz ul. Chmielnej od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem deweloperów. Jednocześnie zaś położenie w samym sercu miasta generuje potrzebę wprowadzenia na tej działce ciekawej, niebanalnej zabudowy, która mogłaby stać się wizytówką Warszawy – ocenia w wypowiedzi dla naszego portalu Grażyna Melibruda, dyrektor w dziale wynajmu powierzchni handlowych JLL.

Dodaje ona, że część terenu zakupił w 2012 r. od PKP znany deweloper HB Reavis, z zamiarem wybudowania tam 100 tys. mkw. najwyższej jakości powierzchni biurowej klasy A.

– Część działki nadal należy do PKP, natomiast jest to bardzo wymagający teren dla potencjalnych inwestorów, nie mających możliwości uzyskania prawa własności do budynku postawionego nad torami, które należą do PKP – twierdzi dyr. Grażyna Melibruda. – Z tego względu deweloperzy chętni na zakup tego gruntu muszą liczyć się z wyzwaniami natury prawnej i własnościowej. Polskie prawo zaś nie reguluje kwestii prawa własności warstwowej, co może utrudniać poszukiwanie partnera komercyjnego do zagospodarowania takiego terenu.

Melibruda dodaje, że działkę cechuje przede wszystkim znakomita lokalizacja – na przecięciu głównych miejskich arterii – Al. Jerozolimskich i Jana Pawła II, przy Dworcu Centralnym, z bezpośrednim dostępem do szeregu linii tramwajowych i autobusowych, a także w niedalekiej odległości od stacji Metro Centrum oraz planowanej wkrótce do oddania stacji Rondo ONZ.

– Kombinacja tych czynników oraz doskonała ekspozycja sprawia, że teren ten jest atrakcyjny dla deweloperów powierzchni biurowych oraz potencjalnych najemców tych obiektów – twierdzi dalej dyrektor w JLL. – Powierzchnie handlowe zaś mogłyby powstać w parterach i być nastawione w większej części na obsługę pracowników biur. Bliskość jednego z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych centrów handlowych w Warszawie, czyli Złotych Tarasów oznacza, że w tej lokalizacji nie ma już zapotrzebowania na duży obiekt handlowy.

W ocenie Grażyny Melibrudy szansę na sukces mogą mieć zatem najemcy zorientowani na potrzeby pracowników biurowych, czyli przede wszystkim sieci gastronomiczne, kawiarnie i wszelkiego rodzaju usługi. Rozwojowi oferty handlowej w tym obszarze mogą sprzyjać również ciągi piesze na Alejach Jerozolimskich i Jana Pawła II – kończy przedstawicielka JLL.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X