Merkel wesprze LNG z USA, by zrekompensować Nord Stream 2

22 października 2018, 17:30 Alert

Wall Street Journal podaje, że kanclerz Angela Merkel zamierza wesprzeć projekt terminala LNG w Niemczech, aby poprawić relacje pogorszone przez projekt gazociągu Nord Stream 2.

Angela Merkel. Źródło: Flickr
Angela Merkel. Źródło: Flickr

Wsparcie LNG

Źródła WSJ przekonują, że Merkel zamierza zapewnić dofinansowanie z budżetu państwa budowy terminalu LNG. Dziennik wspomina o lokalizacji w Stade, a nie Brunsbuttel, o którym wcześniej informowały inne media.

W połowie października konsorcjum mające zbudować terminal LNG w okolicach Hamburga zwróciło się do władz niemieckich, aby zapewnić przyłącze do sieci przesyłowej gazu. Projekt wart około 500 mln euro będzie musiał rywalizować z gazoportem w Holandii.

Problem Nord Stream 2

Mimo to Merkel ma być skłonna do jego poparcia ze względu na wolę poprawy relacji z USA pogorszonych przez projekt Nord Stream 2, czyli gazociągu z Rosji do Niemiec, który chce budować rosyjski Gazprom z wsparciem finansowym z Europy, w tym ze strony dwóch spółek niemieckich.

WSJ podaje, że władze niemieckie nie przesądziły jeszcze o formule wsparcia terminalu LNG, ale decyzja ma zostać ogłoszona do końca roku. W razie takiego rozstrzygnięcia terminal mógłby rozpocząć pracę do 2023 roku.

Sankcje na horyzoncie

Ten sam dziennik podał w sierpniu 2018 roku, że Amerykanie przygotowali pakiet sankcji obejmujących partnerów finansowych Nord Stream 2. Doradca Merkel ds. transatlantyckich Peter Beyer przyznał, że mogą zostać wprowadzone w listopadzie lub na początku przyszłego roku.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik