Merkel chce negocjować odejście Niemiec od węgla

8 stycznia 2019, 15:00 Alert
angela merkel kanclerz
Angela Merkel. Źródło: Flickr

Kanclerz Angela Merkel zamierza osobiście dołączyć do rozmów na temat niemieckiej strategii odejścia od węgla. W związku z czym na połowę stycznia zapowiedziała konferencję, w której będą uczestniczyć przedstawiciele niemieckich krajów związkowych, na terytorium których wydobywa się węgiel brunatny.

Na konferencji będą obecni także przedstawiciele odpowiednich resortów oraz członkowie Komisji Węglowej, która przygotowuje plan wycofania się z wydobycia węgla brunatnego. Ostateczne zalecenia pokonferencyjne mają być przedstawione w przyszłym miesiącu.

Negocjacje mogą być trudne, Trzech z czterech premierów krajów związkowych zażądało po około 60 miliardów euro na dotacje wspierające wycofanie się z wydobycia węgla w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Ich elektrownie węglowe zaopatrują Niemcy w około 10 procent energii elektrycznej. Udział surowca w niemieckim miksie energetycznym spadł do 35 procent w 2018 roku i jest porównywalny z udziałem OZE w produkcji energii.

Sama Komisja Węglowa ma już opóźnienia w pracach. Pierwsze sprawozdanie miało być przedstawione do końca 2018 roku. Teraz wyznaczono termin na 1 lutego 2019.

S&P Global/Patrycja Rapacka