AlertMediaWszystko

Meta blokuje kanały rosyjskich mediów państwowych. Za stosowanie oszukańczych praktyk.

Meta ukarana przez Komisję Europejską

Meta chce chronić nastolatków i wzmacnia zasady bezpieczeństwa / Fot: Meta

RT, Rossija Siegdonia i inne powiązane media zostały oskarżone o stosowanie kłamliwych taktyk w aplikacjach Meta w celu przeprowadzenia operacji wpływu. Firma poinformowała już o zablokowaniu tych kanałów w swoich serwisach.

Właściciel Facebooka, Meta, ogłosił w poniedziałek, że rosyjskie kanały takie jak RT czy Rossija Siegodnia zostaną zablokowane. Powodem ma być ich oszukaństwo i prowadzenie propagandowego kontentu w celu przeprowadzenia operacji wpływu.

„Po starannym rozważeniu rozszerzyliśmy nasze bieżące egzekwowanie wobec rosyjskich państwowych mediów. Rossija Siegodnia, RT i inne powiązane podmioty są teraz wykluczone z naszych aplikacji na całym świecie za działalność polegającą na ingerencji zagranicznej”- poinformowała firma w pisemnym oświadczeniu.

Podano również, że egzekwowanie zakazu nastąpi w ciągu najbliższych dni, a oprócz Facebooka działaniem zostaną objęte Instagram, WhatsApp i Threads.

Decyzja Mety jest jak na razie ich najpoważniejszą, ponieważ do tej pory firma podejmowała ograniczone środki, takie jak blokowanie możliwości emisji reklam czy ograniczanie zasięgu ich postów. Niewątpliwie sprawa powiązana jest z ogłoszeniem nowych sankcji przeciwko rosyjskiej spółce.

Rosyjskie media, a wybory w USA

W piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił nowe sankcje na wspieranej przez Kreml rosyjskiej spółce medialnej, wcześniej znane jako Russia Today, po tym jak nowe informacje wskazały, że „funkcjonuje ona jak de facto ramię rosyjskiego aparatu wywiadowczego”.

Na początku miesiąca Stany Zjednoczone oskarżyły pracowników RT o udział w spisku mającym na celu zatrudnienie amerykańskiej firmy do produkcji treści internetowych wywierających wpływ na wynik wyborów prezydenckich w 2024 r.

RT przekazało prawie 10 mln USD konserwatywnym amerykańskim influencerom, aby produkowali filmiki zachęcające do głosowania na konkretną opcję polityczną, odpowiadającą politykom w Moskwie.

Kwota w porównaniu na całość wydatków Rosji nie jest taka duża, mianowicie w 2022 r. na propagandę w mediach federacja wydała 1,9 mld USD, co przekroczyło aż o 25% wydatki przewidziane na ten rok w budżecie.

Propaganda rosyjska na świecie

„Dziś ujawniamy, jak Rosja stosuje podobne taktyki na całym świecie”- powiedział A. Blinken. „Rosyjska broń dezinformacyjna w celu podważania i polaryzowania wolnych i otwartych społeczeństw rozciąga się na każdą część świata”.

Blinken szczegółowo Opisał również, w jaki sposób organizacja upatrzyła sobie kraje w Europie, Afryce oraz Ameryce. Media rosyjskie koordynowały razem z Kremlem działania bezpośrednio ingerujące w przebieg wyborów w październiku 2024 w Mołdawii, byłym radzieckim kraju. Kierownictwo RT próbowało wzniecić niepokoje w Mołdawii, prawdopodobnie, by protesty stały się gwałtowne.

Ambasada rosyjska, jak na razie, nie odpowiedziała na prośbę o komentarz do zaistniałej sytuacji.


Powiązane artykuły

Tinder rozszerza weryfikację zdjęć profilowych

Od kilku dni nowi użytkownicy aplikacji Tinder w Kalifornii muszą weryfikować swoje profile za pomocą technologii rozpoznawania twarzy –  przekazali...

Koncesje TV Republika i wPolsce24 nadal ważne

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złożyła skargę kasacyjną na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie koncesji naziemnych Republiki i wPolsce24....

Prezes SDP o skazaniu red. Duklanowskiego: dowód na to, jak stronnicze bywają sądy w Polsce

Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich skomentowała wyrok sądu, który skazał red. Tomasza Dulanowskiego za ujawnienie tzw. afery kopertowej obciążającej  b. marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego...

Udostępnij:

Facebook X X X