AtomEnergetykaGaz.

Ambasador RP w Korei: Metanowce z Korei dla Polski to owoc nowego poziomu współpracy

Flaga Korei Południowej. Fot. Wikimedia Commons

Flaga Korei Południowej. Fot. Wikimedia Commons

– Korea Południowa jest świetnym partnerem biznesowym, ale i bardzo wymagającym. Można się od niego wiele nauczyć i cieszę się, że zaczynamy zauważać potencjał tego azjatyckiego kraju. Energetyka wybija się jako jeden z kluczowych obszarów współpracy – mówi ambasador RP w Korei dr Piotr Ostaszewski przy okazji nadania imion gazowcom zwodowanych w stoczni koreańskiej w Ulsan i nazwanych Grażyna Gęsicka oraz Lech Kaczyński.

– Dzisiejsza uroczystość jest symboliczna na wielu poziomach. Po pierwsze chrzest pierwszego metanowca PGNiG im. Lech Kaczyński jest rzeczywistą realizacją postulatu prezydenta Kaczyńskiego uniezależnienia energetycznego Polski. Następuje w czasie, kiedy świat wstrząsany jest przez bezprecedensowy kryzys energetyczny. Uroczystość ta ma też praktyczny wymiar w relacjach Polski i Korei. Mamy owoc pogłębionej współpracy, która w tym roku weszła na nowy poziom dynamiki. Mamy współpracę w energetyce jądrowej, mamy współprace w kwestiach zbrojeniowych i mamy ją również w gazowej. Metanowce, które zamówiliśmy w koreańskich stoczniach są w czołówce technologicznej tego typu jednostek na świecie – mówi ambasador w rozmowie z dziennikarzami.

– Technologia jądrowa Korei Południowej, koncernu KHNP, jest jedną z najnowocześniejszych na świecie. Jest ona bezpieczna i konkurencyjna kosztowo. Budowa elektrowni jądrowej w Polsce pomoże nam na kolejnym poziomie zbudować niezależność energetyczną w oparciu o sprawdzone i bezpieczne technologie, które z powodzeniem działają już w Korei i poza nią. Porozumienie KHNP, ZE PAK i Polskiej Grupy Energetycznej jest dobrą drogą w kierunku budowy polskiej elektrowni jądrowej, i cieszy mnie, że rozwinie jeszcze bardziej nasze relacje z Koreą – wspomina ambasador.

– Nasilona współpraca z Koreą, która nabrała tempa w wyniku pandemii oraz inwazji Rosji na Ukrainie jest też szansą dla naszego biznesu. Mamy duży potencjał, który obecnie nie jest wykorzystywany. Polskie inwestycje w Korei są niewielkie, póki co, ale zainteresowanie Polską tutaj jest ogromne. Warto to wykorzystać w przyszłości – dodaje.

PGNiG wyczarterowało gazowce ochrzczone na cześć minister Grażyny Gęsickiej oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Polski koncern wynajął gazowce od norweskiej firmy Knutsen OAS Shipping na dziesięć lat. Mają posłużyć do dostaw LNG z portfolio tej firmy po całym świecie, w tym do Polski.

Opracował Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

Radosław Gawlik, prezes Eko-Unii. Fot. Witold Miklaszewski

Kolejny strzał ekologów w elektrownią jądrową. „Ugotuje Bałtyk”

Stowarzyszenie Eko-Unia i Bałtyckie S.O.S. nie ustają w działaniach na rzecz blokady inwestycji w pierwszą polską elektrownię jądrową na Pomorzu....
Sieć przesyłowa. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne

System oparty o OZE potrzebuje elastyczności. Polska to przegapiła

Najnowszy raport Forum Energii podkreśla konieczność uelastycznienia polskiego systemu energetycznego. Zdaniem think tanku ostatnimi laty nie zostały wprowadzone konieczne zmiany,...

Orlen zapowiada promocje na wakacje. Korzystać można od piątku

Spółka wprowadzi na wakacyjne weekendy promocje pozwalającą oszczędzić do 40 groszy na litrze paliwa. Dodatkowo na części stacji pojawią się...

Udostępnij:

Facebook X X X