AlertWszystko

MFW: Kraje Zatoki Perskiej muszą dostosować się do niskich cen ropy

(Polska Agencja Prasowa)

Żyjące z ropy naftowej kraje Zatoki Perskiej muszą zdywersyfikować źródła dochodu i ograniczyć wydatki, żeby dostosować się do trwałego spadku cen surowca – oświadczył w poniedziałek w raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Dyrektor MFW na Bliski Wschód i Azję Środkową Masood Ahmed zwrócił uwagę, że straty z tytułu spadku cen ropy przełożą się na deficyty budżetowe i spowolnienie wzrostu gospodarczego, zwłaszcza w krajach takich jak Arabia Saudyjska, które w dalszym ciągu są silnie uzależnione od ropy naftowej. Z surowca pochodziło w ubiegłym roku 72 proc. całkowitych wpływów królestwa.

Przewidywany wzrost gospodarczy w sześciu krajach Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC – Arabia Saudyjska, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Oman i Katar) wyniesie w tym roku 1,8 proc., wobec 3,3 proc. PKB w 2015 roku.

W Arabii Saudyjskiej, największej gospodarce regionu, spodziewany wzrost ma wynieść 1,2 proc. w tym roku wobec 3,4 proc. w roku ubiegłym. W ZEA prognozowany wzrost ma się zmniejszyć z 3,9 proc. w zeszłym roku do 2,4 proc. w 2016 roku.

Według szacunków MFW straty regionalnych eksporterów ropy w 2015 roku wyniosły 390 mld dolarów, a w bieżącym roku kraje te powinny liczyć się ze stratą od 490 mld dolarów do nawet 540 mld.

Ceny ropy spadły do ok. 30 dolarów za baryłkę w styczniu wobec 115 dolarów w połowie 2014 roku.

W związku z tą sytuacją Fundusz zaleca reformy w celu ograniczenia wydatków publicznych na programy socjalne dla obywateli, do których mieszkańcy Zatoki Perskiej przywykli. Większość państw GCC już podniosła ceny paliw, wody i energii. Z krajów spoza Rady na podniesienie opłat za paliwo, energię elektryczną i gaz zdecydowała się Algieria; Iran podniósł ceny paliw.

Zaktualizowany raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego został zaprezentowany w Dubaju.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X