Miedwiedkow: W marcu rozmowy UE-Rosja o trzecim pakiecie energetycznym

24 lutego 2014, 08:44 Energetyka
Maksim Miedwiedkow

Na połowę marca zaplanowano unijno-rosyjskie rozmowy w sprawie trzeciego pakietu energetycznego – donosi „Rzeczpospolita”.
Jak czytamy w dzienniku, według dyrektora departamentu negocjacji handlowych w rosyjskim ministerstwie gospodarki Maksima Miedwiedkowa, trwają przygotowania do zaplanowanych na połowę marca unijno-rosyjskich rozmów, których głównym tematem będzie trzeci pakiet energetyczny.

Według niego w tej sprawie Rosja i UE mogą osiągnąć kompromis, który nie będzie wymagał podejmowania przez stronę rosyjską żadnych dalszych działań.

„Rzeczpospolita” przypomina, że Rosjanie są na bakier z wymogami trzeciego pakietu energetycznego między innymi na Litwie, gdzie wspólnie z niemieckim koncernem E.ON kontrolują tamtejsze gazociągi przesyłowe. Unia ma również zastrzeżenia do umów podpisanych przez Gazprom z Austrią, Bułgarią, Grecją, Chorwacją, Węgrami oraz Serbią w związku z gazociągiem Soth Stream, a także do przebiegającego wzdłuż granicy z Polską na terenie Niemiec gazociągu Opal, który Rosja i Niemcy chcą wyłączyć spod jurysdykcji trzeciego pakietu energetycznego.

Źródło: CIRE.PL