Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podkreśla istotną rolę uranu

0
14
fot. Pixabay

Zdaniem dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano „w najbliższej przyszłości większość nowych technologii jądrowych będzie nadal opartych, całkowicie lub częściowo, na uranie. Istotne jest więc, aby wydobycie i produkcja tego kluczowego surowca było zarządzane w sposób zrównoważony”. Jest również niezbędne pełne uwzględnienie kwestii ochrony środowiska, „zarówno dla zapewnienia akceptacji społecznej dziś i aby uniknąć niepokojącej spuścizny w przyszłości” – dodaje dyrektor.

Amano przemawiał do delegatów międzynarodowego sympozjum zorganizowanego 25 czerwca przez MAEA w Wiedniu, które dotyczyło uranu jako surowca dla jądrowego cyklu paliwowego IAEA International Symposium on Uranium Raw Material for the Nuclear Fuel Cycle – URAM 2018. Było to już czwarte z kolei tego typu przedsięwzięcie od roku 2005, którego głównym tematem obrad jest dostępność uranu, sposoby intensyfikacji jego produkcji, bezpieczeństwo oraz ekologiczne i społeczne aspekty jego wydobycia.

„Obecnie na świecie eksploatowanych jest 451 reaktorów jądrowych w 30 krajach, a 58 znajduje się w budowie, głównie w Azji. Około 30 krajów rozważa wprowadzenie energii jądrowej” – zauważa Amano. Zapotrzebowanie na uran jako paliwo dla tej floty reaktorów wyniosło 65014 ton w roku 2017.

Jest ono prawie w całości (98%) pokrywane przez bezpośrednie wydobycie z kopalń, które w roku 2016 wyniosło 62366 ton. Reszta pochodzi ze źródeł wtórnych (przerób wypalonego paliwa, zgromadzone zapasy, nadwyżka dla celów militarnych). Przy obecnym rocznym zapotrzebowaniu konwencjonalnych złóż uranu szacowanych na ok. 12 mln ton wystarczy na ok. 150-200 lat.Wykorzystując niekonwencjonalne zasoby uranu takie jak: fosforyty, wodę morską i metale ziem rzadkich okres ten wydłuży się do 1000 i więcej lat.

Zdaniem dyrektora Amano „będzie trudne dla świata, sprostanie w nadchodzących dziesięcioleciach dwóm wyzwaniom, jakim jest zapewnienie wystarczającej ilości energii i ograniczenie wzrostu średniej globalnej temperatury do 2 stopni Celsjusza, bez większego wykorzystania energii jądrowej”. „Prognozy MAEA pokazują, że globalny potencjał energetyki jądrowej pozostanie wysoki do 2050 r., ale oczekuje się, że jego ekspansja powoli będzie słabła w nadchodzących latach”.

Obiecujące są wyniki badań prowadzonych nad konstrukcjami reaktorów jądrowych nowej generacji, które wymagają stosowania mniejszej ilości uranu jako paliwa, w tym niektóre rodzaje małych, średnich lub modułowych reaktorów. Niektóre kraje zainteresowane są rozwijaniem cyklu paliwowego opartego na pierwiastku tor (Th). „Jednak w dającej się przewidzieć przyszłości, większość nowych technologii w energetyce jądrowej, opartych będzie, całkowicie lub częściowo, na uranie”.

„Konwencjonalnych zasobów uranu wystarczy na ponad 100 lat, ale trzeba mieć na uwadze, że obecna nadwyżka podaży nad popytem może nie trwać wiecznie i zrównoważona energetyka jądrowa wymaga także zrównoważonego jądrowego cyklu paliwowego, który rozpoczyna się od bezpieczeństwa dostaw uranu” – stwierdził Amano.

MAEA wspiera państwa członkowskie we wszystkich aspektach cyklu produkcji uranu, od poszukiwania, wydobycia i przetwarzania, do zamknięcia i rekultywacji kopalni. Publikuje wytyczne dotyczące najlepszych praktyk na różnych etapach produkcji uranu, oferuje szkolenia i wzajemny przegląd ekspercki, a także tworzy i aktualizuje szereg baz danych. M.in. opracowano mapę geologiczną światowych złóż uranu, która jest najbardziej kompleksowym zestawieniem informacji na temat zasobów uranu, opublikowanych do tej pory.

World Nuclear News/NucNet/CIRE.PL