EnergetykaGaz.

Mikulska: Próbuj mocniej, Gazpromie. Dlaczego Polska może wybrać LNG

Tankowiec LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

Tankowiec LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

– Dzięki dużym kontraktom na dostawy LNG, europejski rynek gazu stał się bardziej płynny i zdywersyfikowany. Wysokie ceny gazu dla Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej mogą sprawić, że region odwróci się od rosyjskiego dostawcy na rzecz gazu skroplonego – pisze Anna Mikulska z Center for Energy Studies w Rice University dla amerykańskiego Forbesa.

W ramach kontraktu jamalskiego ważnego od 1996 roku do 2022, Polska kupowała rosyjski gaz po niekorzystnych cenach przez to, że Gazprom działał na prawach monopolisty. – Kiedy kontrakt jamalski wygaśnie, a do Polski będzie przypływać więcej LNG, różnice w cenie gazu dla Polski i Europy Zachodniej zależne od czynników rynkowych znikną. Wtedy Gazprom będzie zmuszony konkurować. Dzięki niskiemu kosztowi gazu, Gazprom jest w stanie wygrać konkurencję z LNG – pisze Mikulska.

Ekspert zastrzega jednak, że polską politykę gazową motywują względy geopolityczne, dlatego Polska jest w stanie płacić za gaz więcej w zamian za to, że pochodzić on będzie z innego źródła niż rosyjskie. – Jednak historia pokazuje, że można przełknąć wyższą cenę za takie czynniki. Zwłaszcza że może być ona niewidoczna dla krajów takich jak Polska, które przywykły do wysokich cen gazu – argumentuje.

Stany Zjednoczone rozwijają swoje możliwości jako eksporter gazu, co ułatwia obniżanie kosztów surowca, co zauważył prezes PGNiG Piotr Woźniak stwierdzając, że amerykańskie LNG może być tańsze od rosyjskiego gazu o ponad 20 procent. – Oczywiście nie oznacza to, że Gazprom zniknie z rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Rosjanie mają największe możliwości, by do tego regionu dostarczać surowiec taniej, gdyby zaoferowali niższe ceny. Jednak Polska może woleć inne źródła w imię innych korzyści geopolitycznych. W efekcie, gdy na horyzoncie pojawia się szansa na długoterminowe dostawy, Gazprom powinien  starać się o te rynki mocniej, niż wskazywałaby na to tylko ekonomiczna kalkulacja – podsumowuje Mikulska w „Forbesie”.

Źródło: Forbes


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X