Mikusek: Trzy firmy opuściły koncesje łupkowe bo taka była ich decyzja inwestycyjna

10 marca 2014, 16:39 Energetyka

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, trzy firmy poszukujące gazu z łupków na terenie woj. pomorskiego zrezygnowały z prac na niektórych koncesjach. Są to Eni, BNK Petroleum i Marathon Oil. Urząd Marszałkowski poinformował, że koncesje na poszukiwanie gazu na terenie Pomorskiego ma jeszcze 8 firm. Ministerstwo Środowiska uspokaja.

– Wycofywanie się z koncesji, które firmy uznały za nieperspektywiczne to naturalna część procesu inwestycyjnego. Inwestorzy skupiają uwagę na tych obszarach, które uznają za najbardziej rokujące – przekonuje rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek.

– Nie łączyłbym legislacji i decyzji inwestorskich ze sobą – mówi portalowi BiznesAlert.pl. – To oczywiste, że poszukiwania gazu nie muszą na każdym obszarze koncesyjnym kończyć się sukcesem.

Jutro na posiedzeniu rządu ma zostać omówiony projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która ma zawierać regulacje dla polskiego sektora łupkowego. Część ekspertów łączyła przeciągające się prace nad nowelą z opuszczaniem części koncesji przez firmy zagraniczne.