Jak wyglądają obecnie działania władz stolicy w związku z ostatnim pożarem Mostu Łazienkowskiego?
– Dalsze działania związane z usuwaniem skutków pożaru związane są z zakończeniem prac prowadzonych obecnie przez ekspertów. Prowadzą oni dwojakie czynności: prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga ustalają przyczyny pożaru. My, jako miasto zajmujemy się ekspertyzami dotyczącymi zakresu zniszczeń, które spowodował pożar – informuje w rozmowie z naszym portalem Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy.
Jego zdaniem na podstawie tej ekspertyzy, która powie, jakie prace trzeba wykonać, co trzeba wymienić i co naprawić, Urząd Warszawy będzie mógł przygotować harmonogram prac, a ponadto sporządzić wstępny ich kosztorys.
– Czekamy również na decyzje inspektora nadzoru budowlanego, który oceni czy to zdarzenie można zakwalifikować jako „klęskę żywiołową” – mówi dalej Bartosz Milczarczyk. – wówczas konieczne procedury do przeprowadzania dalszych prac, np. remontowych, byłyby uproszczone i np. postępowania przetargowe toczone byłyby zdecydowanie szybciej. O wszystkim tym zdecydują przeprowadzane ekspertyzy. Już teraz wiadomo, że nie będzie ich jeszcze 19 lutego.
Zdaniem rzecznika Urzędu Warszawy być może zostaną ogłoszone 20 lutego, lub nawet parę dni później.
– Chodzi o to, że rozmiary zniszczeń wywołanych przez pożar, okazały się znacznie większe, niż myśleliśmy zaraz po jego ugaszeniu – mówi dalej Milczarczyk. – Wobec tego zakres sporządzanych ekspertyz musi zostać odpowiednio zwiększony i zmodyfikowany. Tak, by zbadać wszystkie te elementy mostu i jego otoczenia, które wskutek pożaru zostały zniszczone i należy je wymienić.
Jak zaznaczył rzecznik, w odniesieniu do stwierdzenia ewentualnej odpowiedzialności konkretnych osób podległych Urzędowi Warszawy, będzie on opierał się na ustaleniach śledztwa przeprowadzanego przez Prokuraturę Okręgową.