Mimo problemów Gazprom liczy na drugi gazociąg do Chin

8 października 2015, 09:20 Alert
Gazociąg Ałtaj
Gazociąg Ałtaj/Siła Syberii 2. Grafika: Gazprom.

(TASS/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Gazprom liczy na to, że podpisanie umowy na dostawy gazu zachodnim szlakiem do Chin dojdzie do skutku wiosną przyszłego roku. Mimo to perspektywy gazociągu Siła Syberii 2 są mgliste.

Dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller ocenił, że Rosja i Chiny poczyniły znaczące postępy w rozmowach na ten temat, a umowa mogłaby zostać podpisana wiosną 2016 roku.

Jak informowały Wiedomosti, powołując się na wypowiedzi urzędników federalnych ze względu na spowolnienie gospodarki Chin oraz przeglądu przez Pekin jego bilansu energetycznego podpisanie umowy o dostawach gazu ziemnego poprzez gazociąg Siła Syberii 2 jest odkładane na bliżej nieokreślony czas (dawny Ałtaj – przyp. red.).

Gazprom oferuje CNPC wysoką cenę surowca tłumacząc się wysokimi kosztami budowy gazociągu. Chiny są gotowe do jego tańszego wybudowania proponując ogłoszenie otwartego przetargu  w którym chińskie spółki mogłyby wziąć udział a cena budowy byłaby przejrzysta. Gazprom odmawia a Chinom się nie spieszy – powiedział prezydent rosyjsko-chińskiego centrum analitycznego Sergiej Sanakoew.

Zdaniem eksperta podobna sytuacja miała miejsce w trakcie rozmów dotyczących umowy na 30-letnie dostawy do Chin 38 mld m3 gazu poprzez gazociąg Siła Syberii, która miała pokazać światu, że Rosja ma nowy rynek gazowy dla swojego surowca.

Według rozmówcy Wiedomosti nowym impulsem dla rozwoju rozmów dotyczących Siły Syberii 2 może stać się wizyta rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Chinach, która jest zaplanowana na początek września.