Minister energetyki Rosji: Grozi nam kryzys wydobycia ropy

22 grudnia 2015, 11:45 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński)

Aleksander Nowak
Aleksander Nowak

Rok 2015 był dość trudny dla rosyjskiej i charakteryzował się przede wszystkim zmiennymi i niskimi cenami ropy i gazu. Pomimo tego Rosja zwiększy wydobycie ropy i eksport gazu – powiedział minister energetyki Aleksandr Nowak w wywiadzie dla Kommiersanta. Sytuacja ulegnie jego zdnaiem pogorszeniu jeśli obciążenie podatkowe (podatek od wydobycia kopalin i cła eksportowe) w wysokości 40 procent utrzyma się latami przy obecnych, niskich cenach ropy.

– Oczekujemy wzrostu wydobycia ropy. W 2014 roku wyniosło ono 526,7 mln ton. W tym roku spodziewamy się 533 mln ton. Pewny spadek zaobserwowano przy wydobyciu gazu – 633 mld m3 to w porównaniu z 2014 rokiem ok. 9 mld m3 mniej. Przy czym odnotowano wzrost eksportu do ok. 190 mld m3 wobec 181,2 mld m3 co znaczy, że spadek jest głównie spowodowany redukcją wewnętrznego zużycia. Jest to spowodowane przede wszystkim warunkami pogodowymi ponieważ jak widzimy w grudniu średnia temperatura jest o 5,8 stopnia wyższa od tej w 2014 roku – powiedział Nowak.

Według przewidywań wytwarzanie energii elektrycznej, w porównaniu z 2014 roku, wzrośnie o 1 procent: 1052 mld wobec 1047 mld kWh. Oczekiwany jest także wzrost eksportu energii elektrycznej. Saldo przesyłów eksportowo-importowych wyniesie ponad 16 mld kWh (5,7 mld kWh w 2014 r) w tym przesył energii elektrycznej z Rosji wyniósł 25,6 mld kWh (+70 procent).

Wzrost wydobycia ropy naftowej jest wynikiem inwestycji jakie zostały poczynione w ostatnich latach.

– Po pierwsze, w tym roku odczuwamy zwrot tych inwestycji, które zostały poczynione w wydobycie dwa, trzy lata temu. Efekt ten będzie odczuwalny także w przyszłym roku, ale już od początku 2017 roku istnieje ryzyko zmniejszenia wydobycia. Jeśli decyzja o wycofaniu przychodu będzie obowiązywała przez rok (obciążenie podatkowe – 40 procent od przychodu) i spółki wierzą w to, że będą nadal brały kredyty i inwestowały to da im to możliwość utrzymania wydobycia w latach 2017-2018. Jeżeli już dziś spółki otrzymają sygnał, że zostanie on wycofany na długo to nie będą otrzymywały kredytów i nie będą inwestowały – powiedział Nowak. Ponadto resort finansów kontynuuje eksperymenty podatkowe w branży.

Ministerstwo planuje opodatkować dodatkowy dochód, co w istocie koncepcji nie różni się od podatku od rezultatów finansowych, a tylko niektórymi parametrami – twierdzi Nowak.

– Nasza propozycja dotycząca podatku od rezultatów finansowych w przyszłości sprowadza się do tego aby odejść od podatku od wydobycia i wprowadzenia dodatkowego podatku na przychód od sprzedaży wydobytej ropy naftowej o stawce 60 procent i biorąc pod uwagę część kosztów kapitałowych przy obliczaniu podstawy podatkowej. Podatek od rezultatów finansowych nie wlicza się w podstawę opodatkowania przychodu dlatego nie ulega zmniejszeniu – podkreślił minister energetyki.

Z kolei resort finansów proponuje wprowadzenie stawki nowego podatku na poziomie 70 procent ale jako podstawę opodatkowania nie wykorzystywać przychodu a przepływ pieniężny netto pozwalający uwzględniać w pełnej wielkości koszty kapitałowe ale nie więcej niż kwota określonego limitu.

Ministerstwo finansów zamierza pozostawić gwarantowane odliczenia podatkowe w formie podatku od wydobycia obliczając go tak aby ogół obciążeń podatkowych branży (podatek od wydobycia oraz cła eksportowe) nie przewyższył 40 procent od przychodu dla obecnych złóż i 30 procent dochodu dla nowych złóż, które nie osiągnęły jeszcze poziomu zwrotu kosztów bieżących.

– Konkretne parametry podatku są przedmiotem dyskusji – powiedział Aleksandr Nowak.