Polska zakontraktowała już 1/4 środków całego KPO – 47 miliardów złotych grantów i 20 miliardów złotych pożyczek – przekazała minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że z 40 miliardów złotych pożyczki KPO na zieloną transformację miast Polska może przekierować 20 miliardów złotych na inwestycje zbrojeniowe.
Zakontraktowana jest już jedna czwarta środków z całego KPO; zarówno w formie grantów, których zakontraktowano 40 procent, a niebawem będzie połowa (47 miliardów złotych); jak i pożyczek (20 miliardów złotych) – poinformowała w piątek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas spotkania z dziennikarzami.
Dodała, że z KPO wypłacono: ponad 5 miliardów złotych na czyste powietrze, 1,2 miliarda złotych na rolnictwo, 0,5 miliarda na niwelowanie białych plam w dostępie do szybkiego internetu, 0,5 miliarda na linie kolejowe oraz 400 milionów na bezpieczny transport, czyli zabezpieczenie czarnych punktów, których już w zasadzie nie ma.
Minister funduszy podkreśliła:
– Polska musi zainwestować w bezpieczeństwo i zmobilizować do tego całą Europę. Nie tylko przez wsparcie Ukrainy, ale i w europejski przemysł zbrojeniowy. Polska i Europa musi zacząć sama produkować broń w dużo większym zakresie – dodała.
Zapowiedziała, że środki na ten cel mogą zostać przekierowane z KPO.
– Każde państwo musi się przyjrzeć, gdzie ma oszczędności, bez szkody dla innych inwestycji – wskazała.
Dodała, że Polska może przekierować na inwestycje zbrojeniowe 20 mld zł z pożyczki KPO udzielonej w kwocie 40 miliard na zieloną transformacją miast.
Śródokresowy przegląd programów unijnych za lata 2021-2027 zakończy się w trakcie naszej prezydencji w Radzie UE – przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
– Chcemy, żeby środków było więcej na budownictwo społeczne i na inwestycje w przemysł obronny, co nazywamy bezpieczeństwem i logistyką – dodał.
Biznes Alert / PAP
Minister funduszy: rewizja KPO dostała zielone światło od rządu